Phuket’i Gezmeye Devam Ediyoruz

0

Phuket’te Gezilecek Yerler

Etrafı birbirinden eşsiz ve büyülü plajlarla çevrili olmasından dolayı yapılabilecek şeyler arasında aklınıza sadece deniz ve güneş ikilisi gelmesin. Ada içerisinde birçok tarihi bölge, doğal güzellikler, hayvanat bahçeleri, tapınaklar ve birbirinden harika macera aktiviteleri bulunmaktadır.

Hemen gezmek için otellerde bulunan tur seçeneklerini aceleyle seçmek yerine sokaklarda daha uygun fiyatlara turlar bulabilirsiniz. Eğer motor kullanmayı biliyorsanız uygun fiyatlara motor kiralayabilirsiniz. Bunun dışında gezilecek yerlere tuktuklarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tercihinizi motordan yana seçerseniz hiç pişman olmazsınız. Adanın her yerini kendi başınıza rahatlıkla gezebilirsiniz. Yerli halkta çoğunlukla motor kullandığı için her köşe başında gasaline adında 3 – 4 baht ta yakıt bulmanız mümkün. Bu arada trafik Türkiye’ye göre tersten akmaktadır.

  1. Big Buddha

Adanın en önemli ve dini açıdan en saygın yerlerinden biridir. 45 metre yüksekliği ile Chalong ve Kata arasındaki Nakkerd Hills üstüne oturan Big Buddha adanın birçok yerinden gözükmektedir. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Heykelin yanına çıktığınızda adanın panoramik görüntüsü ile büyüleniyorsunuz. Hala çevre inşaatı devam eden Big Buddha’nın içerisinde ibadet eden birçok Budist rahip ile karşılaşılaşabilirsiniz. İsterseniz ibadetlerini ve dua edişlerini sessiz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

 

  1. Wat Chalong

Wats (Budist tapınakları) Tayland’ın en önemli sembollerinden biridir. Phuket genelinde 29 adet Budist tapınağı bulunmaktadır. Wat Chalong adanın en büyük tapınağı olması sebebi ile turistler tarafından en çok ziyaret edilen kutsal mekanlardan biridir.

Burada gelen ziyaretçilerin ibadet edenlere karşı saygılı olmalarına dikkat etmektedirler. Tapınağın içerisine ayakkabılarınızı çıkararak ve uygun kıyafetlerle sizleri almaktadırlar. Eğer şansınız varsa ölülerin yakılma törenlerini de burada görebilirsiniz.

Yerel halkın dua etmeye geldiği ve turistlerin Budizm hakkında bilgi alabildiği tapınak, sabah saat 07:00 den öğleden sonra 17:00 ‘e kadar her gün açıktır.

  1. Karon Beach Viewpoint

Burada aynı anda Karon, Kata ve Patong plajlarını görüp fotoğraflayabileceğiniz bir seyir noktası bulunmaktadır.

  1. Old Phuket Town

Adanın tarihsel bakımdan en zengin bölümünden biri olan old town içerisinde tapınaklar (Budistler ve Çinliler), süslü ve güzelce korunmuş ‘tezgahlar’, şirin kafeler, minik matbaalar, özel ve kamusal müzeler gibi birçok mekâna ev sahipliği yapmaktadır.

  1. Adanın Plajları

Kata beach, Karon beach, Patong beach, Kamala beach, Nai Harn Beach ve Paradise beach adanın en bilinen plajlarındandır.

Çoğu ücretsiz olan plajlarda rahatlıkla denize girip güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yanınızda deniz ayakkabısı getirmeyi unutmayın. Sahil şeridi boyunca tamamen zararsız onlarca irili ufaklı yengeçler ve yuvaları da sizlere bölge bölge eşlik edecektir.

  1. Eğlence ve Gece Hayatı için Patong

Adanın en bilinen eğlence merkezidir. Birbirinden farklı gösteriler, sirkler, akrobasi ve dans performansları, Lady Boylar Patong da görebilirsiniz.

  1. Adventure Travel and Tour

“Adventure Travel and Tour” macera tutkunlarına tavsiye edebileceğim turların başında gelmektedir. Turun içerisinde birbirinden harika etkinlikler ve gezi yerleri hazır olun. Sizleri otelinizden alan tur arabası ile adanın kuzey bölgesine doğru ilerliyorsunuz.

Ilk durağınız yağmur ormanları ve Elephant Trekking… burada üzerine binebileceğiniz muhteşem filler bulunmaktadır. 30 dk boyunca fil üzerinde muhteşem deneyimler elde edebilir hatta yolun yarısında fili süren görevli aşağı inip kontrolü tamamen size bırakıyor. Gözünüz sakın korkmasın siz fili değil aslında fil sizi gitmesi gerektiği yere götürüyor.

Daha sonra yağmur ormanlarına kurulmuş parkur ile Zipline yapabilirsiniz.

Tropikal yağmur ormanının içerisinde oluşturulan parkur ile ATV sürüşleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Kesinlikle muhteşem bir tecrübe… Daha önceki sürüşlerinize benzemeyeceğini söyleyebilirim. Parkurun içerisinde yürüyen ve beslenen birçok filde bu macerada yol arkadaşınız olarak maceraseverlere eşlik edebilir.

Gerçekleştirdiğiniz aktivitelerden sonra tur görevlileri sizleri yeni rotanıza götürüyor. Burada muhteşem tai yemeklerinden oluşan lezzetli bir öğle yemeği ile karşılaşıyorsunuz.

Beyaz su dedikleri rafting bölgesinde adrenalin dolu rafting macerası ile turunuz kaldığı yerden adrenalin dolu devam etmekte…

Turun sonunda da sizleri Suwan Khuha Temple ziyareti beklemektedir.  Kesinlikle görülmeye değer bir tapınak. Maymunlu tapınak olarakda bilinen bu Wat mağranın içerisinde ki uzanan Buddha heykeli ile harika bir atmosfere sahiptir.

Phuket adası dışında ziyaret edebileceğiniz birçok ada bulunmaktadır. Herkesin ismini birçok başarılı Hollywood filmlerinde duyduğumuz Phi Phi adası, Similan adaları ve Phang Nga Bay James Bond adası en meşhur yerler arasındadır. Seçebileceğiniz turlar ile bu adalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Phuket’te Neler Yiyebilirim?

Birbirinden lezzetli ve hiç görmediğiniz meyveleri adım başı her yerde kurulan tezgahlarda görebilirsiniz. Özellikle soğuk ikram edilen Hindistan cevizi suyu harika. Sokak satıcılarından alabileceğiniz farklı yerel lezzetlerin yanında İtalyan restoranları ve Çin Restoranları da bulmanız mümkün.

İlla güzel Türkiye’min yemeklerini yemem gerek derseniz Kata’da üç tane Türk restorandı bulabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi yolculuklar…