Polis şebekenin çalışma sistemini çökertti

0

Sahte rakıdan yaşanan ölümler üzerine çalışma başlatan İzmir polisi sahte içki satışı yapan 10 şüpheliyi yakaladı.

Polis, zanlıların ifadelerinden yola çıkarak İzmir’de sahte alkol üretimi yapan O.Y.’nin izini buldu. Polis ekipleri, O.Y.’nin evinde yapılan aramada içki damıtımında kullanılan damıtma düzeneği, toplam 90 litre kurma rakı, imalatta kullanılan 20 litre tiner, 1 litre aseton, 1 litre sodyum fosfat, çok sayıda votka etiketi ve imalatta kullanılan çok sayıda boş bidon ele geçirildi.

Cinayet Büro ekipleri, sahte alkolün üretiminden dağıtımına kadar şebekenin çalışma sistemini çözdü. İzmir’de kalorifer tank temizleme işi yapan O.Y.’nin damıtarak sahte alkolü üretip Ç.M.F’ye teslim ettiği, Ç.M.F.’nin de alkole metil alkol karıştırarak marketlere dağıtmak üzere E.Ö. ve Ş.S.’ye verdiği belirlendi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan O.Y., Ç.M.F., E.Ö. ve Z.G., dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Firari olan seyyar satıcı Ş.S.’yi arama çalışmalarının ise devam ettiği bildirildi. Öte yandan marketlerinde sahte alkol satan şüphelilerin polisi yanıltmak için sahte alkolü aldıklarını söyledikleri ‘Arap’ lakaplı kişinin uydurulmuş bir kişi olduğu belirlendi.

Metil alkol zehirlenmesi nedeniyle tedavi gören 13 kişiden 2’si taburcu olurken, 11 kişinin tedavisi devam ediyor.