Polonya Mutfağının Lezzetleri

0

Geleneksel Polonya mutfağı geçmişten günümüze kadar Rus, Alman, İtalyan ve Türk mutfakları gibi birçok farklı kültürden etkilenmiş, bu da ülkenin menülerine ayrı bir zenginlik katmıştır. İlk olarak Doğu’dan etkilenen mutfakta, Kırım lezzetleri oldukça yaygındı. Orta Çağ’da ise Yahudilerin ülkeye gelmesiyle lezzetler daha da çeşitlenmiş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra komünist rejim altında yönetilmeye başlayan Polonya, her alanda tektipleştirme çabalarına rağmen yemeklerdeki çeşitliliğini devam ettirerek mutfağının görkemini korumuş. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Polonya mutfağı, zengin ve akışılmadık tatlar sunarak, Avrupa’daki popüleritesini giderek arttıran arttırıyor.

Polonya’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet

 • Barszcz

Ana yemeklerden önce servis edilen Barszcz çorbasının ana katığı pancardır. Ukrayna, Rusya, ve Litvanya gibi ülkelerde de bir benzerini yiyebilirsiniz. Bol sebzeli ve besleyici bir çorba olan Barszcz çorbası, kırmızı pancarın verdiği renkle ve muhteşem kokuyla  vazgeçilmez bir Polonya yemeğidir.


 • Zurek

Polonya, çorbaları bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip. Zurek çorbası da, Paskalya Bayramı’nda sofranın başında yerini alıyor. Jambon, sosis ve patetes eklenerek pişirilmekte.  Bu çorbayı egzotik hale getiren ise çavdar unu ve mineralli suyun fermante edilmesiyle ortaya çıkan ‘zakwas’ maddesi. ‘Zakwas’ ev yapımı olabildiği gibi, marketlerden de hazır olarak satın alınabiliyor.


 • Rosół

Rosół, Polonya aile ve düğün yemeklerinin gözdelerinden olan tavuk çorbasıdır. Genellikle ev yapımı erişte ile servis edilir. Bu leziz ve doyurucu lezzet için ‘içinizi ısıtan bir kış çorbası’ denilebilir.


 • Pierogi

 1. yüzyılın ikinci yarısında yemek kitaplarında karşımıza çıkan ‘Pierogi’, Polonya’nın en ünlü ulusal yemeği sayılır. Patates, et, peynir, lahana ve mantarla yapılan bir mantı çeşidi olmasının yanında, çeşitli mevsim meyveleriyle doldurularak tatlı bir şekilde de tüketilebilir.

 • Gołąbki
SONY DSC

Orta ve Doğu Avrupa’nın geleneksel yemeklerinden biri olan ‘Gołąbki’, Türk mutfağındaki beyaz lahana sarmasıyla benzer bir tada sahip. Haşlanan beyaz lahana yapraklarının zengin bir içle doldurulmasıyla bu lezzet ortaya çıkıyor. Genellikle Noel Arifesi yemeği olarak bilinir. Lahanaların yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmasıyla, köy halkının da en önemli yemeklerinden birisi olmuştur.


 • Flaki

Dana veya domuz etinden yapılan geleneksel Polonya et yahnisi. 14. yüzyılda Kral II. Władysław Jagiełło’nun en sevdiği yemeklerden biriydi. Diğer milletlerin (Çek, Avusturya, Fransız, Alman, İtalyan ve Asya) mutfaklarında da işkembe olarak bilinmektedir.


 • Kutia

Kutia, özellikle Doğu Polonya’nın tatlılarından biri olarak bilinir. Bugünlerde sadece sınır bölgesinde değil, her yerde popüler hale geliyor. Kutia, geleneksel Noel Arifesi akşam yemeğinde genellikle ilk yemektir. Nadiren yılın diğer zamanlarında da servis edilir. Kutia, buğday ve haşhaştan yapılırken bal veya kuru üzümle de tadlandırılıyor. Bu tarifi denerken malzemeleri kendi tercihlerinize göre eklediğiniz için, kaç kişiden tarif alırsanız, o kadar farklı şeklini öğrenceksiniz.


 • Sernik

Bir tür cheescake olan, ekşi – tatlı bir tada sahip Sernik tatlısını neredeyse ülkenin her restoran ve kafesinde bulabilirsiniz. Ağır yemekelerden sonra, tatlı krizini bastıracak iyi bir aperatif tatlı.


 • Piernik

Zencefilli kurabiye diyebileceğimiz Piernik, Polonya’nın geleneksel Noel tatlılarından birisidir. Torun şehri, bu popüler tatlının en iyi üretim yeri olarak bilinmekte. 17. yüzyıl şairlerinden Fryderyk Hoffman, Polonya’nın en iyi dört özelliğini sıralarken şöyle demektedir: ‘Gdańsk’ın votkası, Toruń’un pierniki, Kraków’un hanımları ve Varşova’nın ayakkabıları”. Ayrıca, Toruń  şehrinde her yıl ‘Święto Piernika’ isimli piernik festivali düzenlenmektedir.


 • Makowiec

Polonya’nın diğer bir geleneksel tatlısı olan Makowiec rulo şeklindeki haşhaşlı kektir. Paskalya ve Noel dönemlerinde yaygın bir şekilde yenir. Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde de popülerdir.