Polonya’da Dağ Çocukları Şenliği

0

Dağ Çocukları Şenliği, 1992’den beri Polonya’nın Nowy Sącz kentinde gerçekleşmektedir. Bu yıl Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Bulgaristan, Tayland, Ukrayna ve Slovakya’nın da katılımcısı olduğu festival, 22 Temmuz’dan itibaren başlayarak, 7 gün süreyle devam edecek. Programın en önemli amacı çocukları rekabetçi bir tutumdan uzak tutarak, oyunlar aracılığıyla öğrenmeye teşvik etmek.

Polonyalı çocuklar, diğer ülkelerin katılımcılarıyla eşleştirilerek konserlerde beraber performans sergileyecek ve etkinliklere katılacaklar. Her bir ülke özel mutfaklarını, kendi kültürlerine ait sergileri tanıtma fırsatı bulacak.

Şenlik sırasında Polonyalı çocuklar, yabancı arkadaşlarını kendi evlerine davet ederek onların çevreyi tanımalarına ve onları yakınlarıyla tanıştararak farklı kültürlerle kaynaşmalarına olanak sağlamış olacaklar.

Programın son konserinde ise tüm çocuklar ortak bir gösteri sergileyerek ‘kültürel farklılıkların ortak hedeflere ulaşmada ve yeni değerler oluşturmada hiçbir engel olmadığı’ mesajını vermiş olacaklar.

Kaynak: http://swietodziecigor.pl/