PORSCHE’NİN İLK ELEKTRİKLİSİ TÜRK TAYI TAYCAN

0

Porsche’nin uzun zamandir konseptini mission e olarak isimlendirdiği elektrikli aracinin taycan adiyla piyasaya çikacaği duyuruldu. Türkçe tay ve can sözcüklerinin birleşiminden oluşan model adi, volkswagen grubu’nda touran’dan sonra kullanilan ikinci türkçe isim oldu.

Cevap geçen haftanin son günü porsche ceo’su oliver blume’den geldi. Porsche spor otomobillerinin 70. Yili vesilesiyle porsche müzesi’nde gerçekleşen toplantida konuşan ceo yeni otomobilin adinin türkçe, genç bir atin canlilik ve hareketliliğini anlatan taycan olacağini açikladi.

Böylelikle volkswagen grubu’nda touran’dan sonra ikinci bir otomobil de türkçe isimle ticarileşmiş oldu.

2020’de yola çikacak 

Gelecek yil piyasaya çikacaği açiklanan taycan ilk bilgilere göre 600 beygir gücünde olacak. 500 kilometrelik iddiali bir menzil vaat eden türk tayi fabrika verilerine göre 15 dakika içinde de tam olarak şarj edilebilecek.

Porsche’nin yeni bebeği markanin zuffenhausen’deki fabrikasinda üretilecek. 2015 yilinda frankfurt’ta gösterildikten sonra yeni elektrikli bir dizi önemli teste de tabi tutuldu. Marka bu testlerin tamaminda adi artik taycan olan mission e’yi hep tesla ile birlikte test etti.

Sifirin altinda 40 derecelere kadar soğuklarin yaşandiği kuzey kutup dairesi’nde gerçekleşen testlerden birinde, yeni elektrikli bir panemera kasasi altina gizlenmiş ve yola çiktiği andan itibaren en ciddi rakibi haline geleceği tesla model ve model x’le karşilaştirmali olarak test edilmiş, bu test sürüşü de otomobil paparazzileri tarafindan yakalanmişti.

İsim konusunda ‘çuvallayabilir’

Volkswagen touran modelini piyasaya çikardiğinda, almanya’da yaşayan ve otomobil tamirciliği yapan turan ailesi’nin isim hakki savaşiyla karşi karşiya kalmiş, her ne kadar rakam resmen açiklanmadiysa da aileye iki adet yeni touran, bir adet touareg ve söylentilere göre de en az 200 bin euro nakit ödenmiş ve isim hakki aile temsilcisi ali turan’dan satin alinmişti.

Grubun isimle ilgili yeni krizi, yine bir türk ailesi ile ama almanya’da değil, gaziantep’te yaşayan hanifi sinan taycan’in sahibi olduğu, özellikle avrupa’ya ihraç etmek üzere büyük çuvallar üreten taycan plastik’le yaşamasi ihtimali yüksek. Çünkü taycan tescilli ve yillardir dünyaya bu isim altinda ürünler satiyor.

Porsche’nin elektrikli otomobiline türkçe bir isim vermesi otomobilsever almanlarin bir araya geldiği çeşitli bloglarda da tartişildi. Taycan’i, cayman’a uyumlu bulan ve hangi dilde olduğunu önemli bulmayanlar olduğu gibi, meseleye daha milliyetçi bakip tepki gösterenler de oldu.

Hakan ÖZENEN/Gazete Habertürk