Portekizliler Depresyonda

0

Geçen yıl, Portekiz’deki insanlar 10 milyondan fazla anksiyolitik paketi ve neredeyse 9 milyon paket antidepresan aldılar, anksiyete sabit kalırken, depresyon için olanlar arttı.

Portekiz, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 29’unda beşinci ülke olup Hollanda, İtalya ve Slovakya gibi ülkelerin iki katı tüketim oranıyla en fazla antidepresan tüketmektedir.

Anksiyolitik tüketimi Portekiz’de 2014’ten beri istikrarlı bir eğilim göstermiştir ve geçen yıl 10.5 milyon paket satın alınmıştır.

Antidepresanlar ise son yıllarda artış eğilimi göstermiş ve 2018 yılında 8,8 milyon paket satın alındı.

Antidepresan tüketimindeki artış, 2000 ve 2017 yılları arasında tüketimin iki katına çıktığı diğer OECD ülkelerinde olduğu gibi aynı eğilimi izlemektedir;
Buna rağmen, Portekiz, analiz edilen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 29 ülkesi arasında beşinci sırada yer alan en yüksek antidepresan tüketimine sahiptir.
Ulusal Sağlık Konseyi dokümanı, sürekli kullanım ile bağımlılığa neden olabilecek kaygı için kullanılan ilaçlar olan benzodiazepinlerin tüketimine ilişkin verilerin Portekiz’de özellikle endişe verici olduğunu söyledi.
Raporda, “Benzodiazepinler ve benzerleri sadece kısa süreli anksiyete ve uykusuzluk kontrolü için endikedir ve kronik olarak sürdürüldüğünde zararlı etkileri olabilir” dedi.
2016 verileri, 1.9 milyon kullanıcının en az bir reçeteli benzodiazepin kullandığını gösterdi.