Potami Kilit mi ? Yoksa..

0

Yunanistan yaşanan hükümet krizi tartışmalarında dikkatleri üzerine çeken Potami (Nehir)partisi 2016 kurulan girdiği seçimlerde 4.parti olmuş Ülkede yaşanan son gelişmelerde kilit parti haline gelmişti.Bütün bunlara rağmen parti işinde yaşanan sorunlar dikkat çekiyor.


Gazeteci Stavros Theodorakis tarafından ülkenin siyasi hayatına kazandırılan Potami ekseninde Yunan siyasi hayatına bakınca farklılıklar eksiklerini görmek lazım.

 

Hem saflarında hem de diğer alanlarda başarılı olan  tecrübeli politikacılar ve seçkin kişileriyle , Potami partisi yerel siyasette ve sahnede güçlü ve etkili bir oyuncu haline geldi. Parlamento’da küçük bir varlığa sahip olsa bile, son günlerde çok ihtiyaç duyulan bir ılımlılık sesi olarak Potami üzerinde kafa yorulması gereken bir partidir.

Potami’ye göre, Partiler,siyasal merkezde olmalıdır.Merkez – merkez solu ya da merkez sağ diye tarif edilmemelidir.Onun yerine sosyal adalet vurgu,liberal  ekonomiyi savunan, hoşgörü ve gerçeği konuşan (bazen rahatsız edici olabilir) ve Yunanistan’ı Avrupa yanlısı yolunda tutmak için bir fikir birliği eseri olmalıdır.

Mevcut güç dengesi göz önüne alındığında, geçmişte yükü olmayan ve geleceğe göz koyan sağduyunun sesi olarak hizmet etmiş olmalıdır

Mevcut seçim sistemi kapsamında, sadece sekiz milletvekili seçtiren To Potami, özellikle de iki büyük partiden hiçbiri çoğunluk hükümeti kurmayı başaramazsa, ülkenin istikrarını sağlamada son derece etkili pozisyon alacaktır.

Değişim Hareketi, kendi adına, sol ve merkez soldan farklı siyasi güçleri bir araya getirdiğinde ve partiye 14 ay önce oy veren 210.000 kişinin desteğini aldığında o zamanda bu güne güç kaybettiği de ortadadır. O günden bugüne çok sayıda yanlış hamleler yaptı.  Hareket  Demokratik Sol’u kaybetti ve birkaç milletvekilini ötekileştirdi.

Potami’de bir erime olduğu gerçektir. Bu  Yunan siyasi sistemi için iyi bir haber değildir. Parti  yeni bir söyleme getirmeyi başaramadı.Bu durum  Yunan siyasetine  bir nitelik kazandırmadı.

Eğer bir koalisyon hükümeti  olursa gemide To Potami olsa daha fazlasını başarabilirdi. Yeni Demokrasi ile güçlerini birleştirdiği en muhtemel senaryoda, reform odaklı muhafazakar başkanı Kyriakos Mitsotakis’e popülist talepleriyle başa çıkmada çok ihtiyaç duyulan  destek verilecek gibi duruyor.

Potami’in son davranışları pek hoş görünmedi. Nikoforos Diamandouros ve Nikos Alivizatos gibi kişilikleri kendine çeken partinin, son derece iddialı olup da sonunda  mücadele de düşük seviyelerde olması utanç verici. Bu utanç sadece katılan insanlar için değil ülke için üzücüdür.

Editör.