Putin: ‘Elimizde Yeni Kanıtlar Var’

0

Paris’ten ayrılmadan önce Türkiye ve vurulan uçak hakkında yeni açıklamalar yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: “Elimizde yeni kanıtlar var. Mesele, Suriye’deki Türkmen halkını savunmak değil. Türkmenler işin bahanesi. Uçağımızı bir daha emin oluyoruz ki Suriye’den İŞİD petrol kervanlarını rahatça Türkiye’ye girişini sağlamak için vurdular. Son günlerde ’emri Erdoğan vermemiş’ diyorlar. Bizim için bunun artık hiçbir önemi kalmadı.”

Moskova’nın terör konusunda Türkiye ile uzun zamandan beri problemleri bulunduğunu da dile getiren Putin, “Rusya’da ve özellikle Kafkaslar bölgesinde bizimle savaşan teröristler çoğu zaman Türkiye’de peydahlanıyor. Burada Türkiye yönetimi himayesi altında bir süre saklandıktan sonra tekrar Rusya topraklarında belirerek terör eylemleri düzenliyor. Biz Türkiye yönetimiyle defalarca bu konuyu gündeme getirdik. Ama şimdiye kadar maalesef bu konuda da Türkiye’den yardım ve anlayış görmedik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Rusya’nın iddiasını, “Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol alıyormuş’ gibi yakıştırmayı kabul etmemiz mümkün değil. Eğer böyle bir belge varsa ortaya koysunlar. İspat edildiği anda ben bu makamda durmam” sözleriyle yalanladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris’te soruları yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesinde Türkiye-Rusya arasındaki gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Daha ilk günden Putin ile görüşme isteğimizi ifade ettik” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Stratejik ortak iki ülkenin böyle duygusallıkla dolu açıklamalar içerisinde bulunmasını doğru bulmadığımızı defaatle ifade ettik. Hele hele ‘Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol alıyormuş’ gibi yakıştırmayı kabul etmemiz mümkün değil ve bunu da ahlaki bulmadığımızı ifade ettim. Eğer böyle bir belge varsa ortaya koysunlar. Bizim petrol kaynağımız, petrol aldığımız ülke bellidir. Şu anda DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden bir tanesi mesela Rus ve Suriye vatandaşı olduğu Amerikan Hazine Bakanlığı tarafından söylenmiş olan bir George Haswani’dir ve bu kişi Suriye rejimine petrol satmaktadır. Önce bunun hesabını versinler ve bunu kalkıp da yani kendilerine göre ‘İftira at, tutmazsa iz bırakır’, bu onların zaten geleneğinde var. Burada çok çok iddialı bir şeyi de ortaya koyarım. Böyle bir şey ispat edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir, ben bu makamda durmam ama Sayın Putin’e diyorum, ‘Sen o makamda durur musun?’ Bu kadar açık bunu konuşuyorum. Biz petrol kaçakçılığı yapanları da enseleriz ve gereğini de bugüne kadar hep yapmışızdır, yapmaya da devam ederiz. Terör örgütleriyle bu tür alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz.”