Putin Helsinki de Psikolojik Üstünlüğün Zirvesindeydi.

0

Dün Helsinki’den yapılan Trump-Putin görüşmesinde sonrası basın toplantısından  psikolojik üstünlük Putin’deydi. Görüşmeye Putin konu hakimiyeti ,vücut dili, mimiksiz yüz hatlarıyla önde başladı. ABD seçimlerindeki hile tartışmasına verdiği net cevaba, karşılık Trump’ın “bana yardım et, halkım bile bana inanamıyor” tavırlarına Putin “merak etme” duruşu ve söylemleriyle Trump’ın üzerindeki  hakimiyetiyle daha deneyimli bir lider imajı çizdi.

Trump iktidar geldiğinden beri ABD tartışılan konu  “Putin’in ABD seçimlerine müdahalesi”  görüşmede en dikkat çeken konu idi. Malum  Trump’ın ABD başkanlığını kazandığında beri peşini bırakmayan iddialar dünkü Trump zirvesinde de gazetecilerin gündemindeydi. Putin böyle bir şeyin mümkün olmadığı söylese de FBI bunun tersinin olduğunu ispatlamıştı. Bu yüzden görevden alınan FBI  başkanın açıklamalarına baktığımızda  Amerika halkının bir kısmı Trump’a inanmıyor.  Putin tarafından iktidar getirilmiş, Rusya’nın gölgesindeki ABD başkanı imajı dün bir kez daha görüldü. Böyle bir görüntünün olduğu  bir atmosferde  görüşme öncesi sabah saatlerinde Trump’ın sosyal medya hesabından “ ABD  yıllardır süren ahmaklığı ve akılsızlığı şimdi de cadı avı nedeniyle Rusya ile ilişkiler hiçbir  zaman bu kadar kötü olmamıştır” paylaşımına Rus dış işleri bakanlığının hemen altına “katılıyoruz” mesajı ile ABD görüşmede  başlamadan üstünlüğünü kaybetti . Nitekim, basın toplantısı sonrası senatör Mc Cain  “hafızlardaki en utanç verici performanslardan biri” demesi ABD başkanın içine düştüğü durumu gösteren en net ifade olsa gerektir.

Suriye Konusunda ABD Rusya Anlaştı. Sırada İran mı var.

Dünkü Putin Trump  görüşmesinde net ortaya çıkan taraf Suriye konusunda iki ülke orduları arasındaki iletişim kanallarının açık olma kararı gerek, Menbiç gerek, Afrin ve gerekse Esad’ın iktidarının devamı konusunda, ABD ve Rusya’nın birlikte hareket edeceğini görüyoruz. Bu  durum bizim açımızdan ilerleyen aylarda Suriye’de sıkışmalar yaşayacağımız gösteriyor. Özellikle Astana görüşmeleriyle Suriye’de Rusya, Türkiye ve İran’ın ABD ni Suriye’de saha dışına itmelerine karşılık görüşme sonrasında Rusya’nın Astana’ya aykırı olarak ABD ne göz kırptığını bir kez daha teyit edildi. Trump gerek Suriye ve gerek İran konusunda Rusya’nın kendine  çıkar sağlamamasını, alan genişletmemesini söylemesi de önemliydi. Bu da bize ABD nin İran konusunda Rusya ile karşı karşıya gelmek istemediğini gösterse de İngiliz başbakanın İran konusunda, Rusya ve ABD den farklı düşündüğünü ortaya koyuyor. May, Rusya’nın İran konusunda frenlemek gerektiğini Turmp’a Londra’da ziyaretinde ısrarla belirtmesine rağmen Batı blokunda gerek İran gerekse Rusya konusunda fikir atışmalarının yaşanacağını bunu da Rusya’nın  ısrarlı bir şekilde körükleyeceğini söylemek mümkündür.

Helsinki de Trump Putin Protesto edildi,

Helsinki’de gösteriler arasında yapılan Trump Putin görüşmeleri ilerleyen aylarda  değişik platformlarda devam edeceği, yeni konunun Çin’e karşı, İngiltere ve Almanya’ya karşı ABD  Rusya müttefikliğini şimdiden oluşmaya başladığını söylemek afaki bir değerlendirme olmasa gerektir. Trump’ın deyimiyle “Rusya ile iyi geçinmek kötü değil iyi bir şeydir.“ Bakalım ilerleyen aylar iyi mi kötü mü olacak göreceğiz.