Putin Ne Kadar Büyük Oynasa Da Rusya Boş Ve Nüfussuz Bir Ülke

0

Victor Huseyinov

Dün Vologda Hinterland’dan bir arkadaş geldi, orada nasıl yaşadıklarını anlattı. Oradaki vahşi doğavar. Dereye gittim ve bıçak yanımdaydı, asla bilemezsin Ormandan ne çıkacağını ne kadar  güçlü adam olsan dan  kışın burası seni yıkar. Yaz aylarında ülke içinde inşaat yapmak için dolaşırım, iyi para kazanırım.  Bir keresinde cebimden üç yüz dört yüz bin vardı. Karıma verdim parayı git, bir kuaför aç dedim. İlçe merkezinde bir oda kiralamak istedi para yetmedi iki kız kirala birlikte tuttular. Bunlar eskidendi. Şimdi ise hanımlar tüm gün aynı şekilde boş boş oturuyorlar. Dostuma göre  bu müreffeh hayatı taşrada yaşayan bir kaç Rus’un durumu bu..

 

Rusya Boş,Nüfussuz

Rusya’da her hangi bir köyün etrafında otuz kilometrelik bir yarıçap ile bir daire çizin. Ancak iki yüz kişi yaşayan bulabilirsin. Rusya , boş ve nüfussuz bir ülkedir. Bu çok önemli bir gerçektir.

 

Son zamanlarda bir blog yazarının hikayesi beni etkiledi. Arkhangelsk bölgesi, Seltso’ya gitti. Aslında, artık Selt yok, kilisenin kalıntıları kaldı, kulübeler uzun süre boş.. bataklık yolu sürükledi, teller kırıldı. Rusya’da bu tür yerler çok var. Ancak blogcuların ünlü sanatçı Vasily Vereshchagin’in anılarını bulması beni çok etkiledi. Devrimden önce buradaydı. Vereshchagin’e göre, Seltso kalabalık ve zengin, ancak ahlakın başı dertte idi. Kilisede – aynı şekilde, şimdi harap olmuş, cemaatten sadece 12 kişi vardı.  Hatta biri sarhoştu. Olanlar ona zorlukla dayanabiliyordu. Bir baba çalışır, hizmet eder ve kelimelerinin boşluğa nasıl uçtuğunu fark etmeyecek kadar yaşlı idi. Ama şimdilerde buralarda kimse yok. Rus halkı dağıldı, dağıldı.

Rusya Halkı Dağılıyor…

Yaroslavl bölgesinde seyahat ediyorsanız, orada ve orada tapınaklar olduğunu unutmayın. Bazıları tamamen terk edilmiş, çoğu yavaş yavaş restore edilmiş, ancak ekonomik bir işaretleyici olarak bizi ilgilendiriyorlar. Bunlar varlıklı insanlar tarafından dikilebilecek son parayla değil ciddi, taş, çok pahalı yapılar. Bugün, bu tapınakların çevresi tamamen boşluk ..  Yakın zamanda yaşayan ve bugün çok iyi para kazanan insanlar, 21. yüzyılda, bu yerlerde para kazanamamaktadır. Aynı orman, aynı hava ve aynı su, ancak – artık beslemiyor, bu yüzden insanlar ayrılıyor. Bunu düşünürsek, arkadaşım tarafından açıklanan Volog ekonomisinin de çöllerde kaldığını anlayabiliriz. Çok az sayıda işçi artık kimse kuaför açmıyor

 

Rusya, zaman zaman megalopolislerin gökdelenleriyle dolu bir çöle benziyor ve burada elbette, bununla ne yapılması gerektiği ve bununla bir şeyler yapmanın gerekli olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor. Son ifadem neredeyse küfür gibi görünüyor, ama hiçbir şey söylemeyelim, sadece konuşalım.

 

Ekonomik Açıdan Dezavantajlı Toplum

Bu yazın ana dersi – birçok şeyi ortaya çıkarıyor. Ekonomik olarak dezavantajlı bir toplum var Rusya’da Aslında bu derste pek de yeni bir şey yok. Çünkü Sovyet yıllarına kadar birçok köy umutsuz ilan edildi, yani ekonomik açıdan dezavantajlı ve insanlar oradan zorla yerleştirildiler. Son zamanlarda 1970’lerde insanların yerleştirildiği yerin çevresinde dolaştım ve çok korkunçtu. Nehirde   çocuk arabaları oyuncak  bebekler ve dikiş makinesinin iskeletini gördüm. Düşmanların buraya geldiği ve herkesi öldürdüğü anlaşılıyor – ve elbette, aslında kimseyi öldürmediyse de, ne kadar gözyaşı döktüğünü, aceleyle eşyalarını kamyonlara atıldığını hayal etmek kolay.

 

1984 “Beyaz Çiy” filmi bu insanlara daha sonra ne olduğunu gösterir: kentte, elbette, lağım suyu, sıcak su ve uzun süre bir ruble var, ama hava ya da konuşma gibi bir şey eksik. Birkaç yıl geçecek, Perestroyka başlayacak ve on yıl boyunca bu insanların yaşamları bile garipleşecek. Bir köyde yaşadılar ve ekonomik bir kriz fark etmediler. Patates, kesilmiş tavuk eti, yediler.  1984’te ekonomik olarak kârsız olan şey, birkaç yıl içinde çok karlı oldu. Fakat köy artık orada değildi.

Şimdi Ne yapılmalı.

Ama şimdi ne yapmalı, her şey zaten yok edildiğinde? İnsanlara köylerini geri vermek? Ne yazık ki, bu tamamen ütopik bir fikir. Modern tarım kalabalıklaşmayı gerektirmez. Bu konuda nadiren yazıyorlar, nedenini bilmiyorum, ancak mevcut tarımsal işletmelerin hangi donanıma sahip olduğuna, ne tür robotlara, otomasyona ve az sayıda kişiye ihtiyaç duyulduğuna şaşıracaksınız. Bir çiftçi olmak, peynir yapmak, Moskova’da satmak? Bu mümkün, ama bu bir hikaye, Ekonomik olarak, eski şekliyle köye gerçekten ihtiyaç duyulmaz.

Otomasyonlaşan Mega Kent hayatı

Aynı zamanda, şehirlerde her şeyin yolunda olduğu gibi davranmayacağız. Bilinen işgücü piyasası dağılıyor. Otomasyon zaten fast-food restoranlarına girdi. Sıra banka memurlarının ve garsonları temizledi, taksi şoförlerin sırası geldi ve tüm ofis kalabalığı sırasını bekliyor.  Bugün Moskova’daki boş yerlere baktım, çalışma uzmanlığına olan talep açıkça görülüyor.  Biz insanları mahvettik. İnsanların mega kentlere gerçekten ihtiyaç duymadığı ve gerçekten de ihtiyaç duymadıkları ortaya çıktı. Otomasyon ne kadar fazla olursa, kişi sayı  o kadar azalıyor o kadar işsiz ortaya çıkıyor.

 

Son olarak, önemli bir şey söylemenin zamanı geldi: ekonomiyi onurlandırmamıza rağmen, hayatımızın performansındaki tüm rolleri tek başına oynamış gibi davranmaya değmez. Rusya’yı harap eden Sovyet teknokratlar halkı kaybetti, çünkü her milletin kendine has bir kültürel fizyolojisi var; bir kitapta kaydedilmiş bir kültürel kod ve Rusya’da bu “kitap” kesinlikle köyde tutuldu. Ve bence, sadece Rusya’da değil.

Şişirme Kentler Patlıyor.

Şimdi şişirme, yeni bir kentsel kültür yaratmaya çalışıyorlar. Kamusal alanlar, İlçe kütüphanelerinde çay içmek. Sosyal ağlarda yerel gruplar. Hepsi boşuna. Bir metropolde insan, insanın hayaletidir, boş bir metro vagonunda iyi bir arabadır. Metropolis, elit tiyatroların ve müzelerin kültürünün yeridir ve aynı zamanda ulusal ruh açısından sonsuz boşluk ve anlamsızlık noktasıdır.

 

Ancak, köyde kalan birkaç kişi işte burası herkes tatil için toplanacağı yer olacak diyorlar. Ama bunlarda hayal Gerçekte,  bugün kırsal kesimden sığır yok ve biçmek için savaşacak kimse yok, çim eski bir şarkıdaki gibi bele kadar geldi. Doğanın manzarası değişti..

Ama umutsuzluğa kapılmayalım. Böyle durum devrimin öncesinde de var. Böyle bir acının çöküşün ardından Sovyet ”bir zamanlar sıfırdan inşa edildi. Manevi hayatımızın bu yeni sistemi maddi ve ekonomik sorunları sihirli bir şekilde çözecektir. Ne de olsa, doğanın yasaları olarak, insanların nasıl olacağına karar vermeleri gerekir. O zaman şehirlerde kiminle yaşayacağına, köylerde kiminle ne yapacağına karar verilecek. Kayıplar için sonsuz üzgünüz. Kendimize olan güvenimizin meyvelerini topluyoruz.