Putin Seçim Öncesi Bütün Muhalefeti Hapse Tıkma Derdine Düştü.

0

Haber Yorum

Stalin’in “en iyi muhalefet ölü muhalefettir” tezini biraz hafifleterek Putinde son günlerde Moskova sokaklarında uygulamaya koyduğu görülüyor.Eylül ayında seçime gidecek Rusyada son günlerde sokaklar  hareketlenmeye başladı.Ülkedeki hapishanelerin kapasitesini artıran Putin, denizaltında pozlar verirken, “olayları takmayan lider” görüntüsünün altında Rus toplumun %50 yakını kendisine karşı olduğunu biliyor ve onlardan gelecek hamleden korkuyor.Batıya yaklaşmak isteyen bu gruba Putin klasik polis devleti taktiği ile karşılık veriyor. Eylül ayındaki seçimde de muhalefetin her toplantısını “ülkenin beka tartışması” olarak  kamuoyuna yansıtıyor. İlerleyen günlerde batılı devletlere yaptığı seçimleri manipüle etmek tekniğine bu seferde kendisinin maruz kalkmasından korktuğu görülüyor.

Rus yetkililer , Kremlin’i korkutacak protesto havasında son zamanlarda meydana gelen dalgalanmayı bastırmak amacıyla Cumartesi günü Moskova’da 1000’den fazla protestocuyu gözaltına aldı Polis ayrıca, arama ve tutuklama emriyle birden fazla muhalif şahsın evine girdi. Ülkenin önde gelen bağımsız televizyon kanalının baş editörü payına düşeni aldı.

Muhalefetteki politikacılar, çok sayıda bağımsız adayın Eylül ayında yapılacak bir seçimde Moskova belediye meclisine katılmasına izin verilmemesi kararına yanıt olarak Cumartesi günü protesto çağrısında bulundu. Geçen hafta sonu, Rus başkenti konuyla ilgili yıllarca en büyük hükümet karşıtı gösteri yapıldı.

En yüksek profilli muhalif siyasetçi Alexei Navalny , hafta başında evinin önünde dışarı çıkıp, doğum günü için karısına çiçek almak isterken tutuklandı; 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Diğerler muhalefet liderleri ise, gece yarısı kapılarına polis dayandı “seçim komisyonunun çalışmalarını engellemek” suçu ile suçlandılar.

Rusya’da KGB’nin halefi olan FSB güvenlik servislerinin bir bölümü muhalefet liderlerine karşı dava açtı. FSB, protestoların arkasında, Rusya’yı istikrarsızlaştırmak isteyen yabancı bir el olduğuna inanıyor .

Cumartesi günü Moskova belediye binasının dışında toplanan kalabalığın durmasını engellemek için polis, Moskova’nın ana caddelerinden biri olan Tverskaya’nın tüm kesimlerini kordon altına aldı. Büyük protestocu grupları  ara sokaklarda yol bulmaya çalıştılar. Polis, protestocu sayısını 3.500’e çıkardı, ancak gerçek rakam çok daha yüksekti.

Akşamın erken saatlerinde ise 630’dan fazla kişi gözaltına alındı. Polisin kendilerine ne gibi suçlamalar yapacağı belli değil..

Polis, bir hoparlörden, kitlelere izinsiz  gösteri yaptıklarını söyleyip,yasaları çiğnemekten sorumlu tutulduğunu ve “diğer vatandaşların önünü kapattıklarını” ikaz etti.

Emekli bir Rus liberal politikacısı olan Grigory Yavlinsky, polisin bariyerini aşmayı ve Tverskaya’ya gitmeyi başaramadığı için “Rusya’nın 30 yıllık seçimlerle ilgili deneyinin sonu bu” dedi. Putin’in cumhurbaşkanlığını ilk kez kazandığı 2000 başkanlık seçiminde üçüncü olan Yavlinsky, “seçimlerin  komediye döndüğünü” söyledi.

Bağımsız  muhalefet adayı, Moskova şehir seçimlerine kaydolmak için gereken engelleri kaldırarak, seçmenlerden birkaç bin imza topladığında, seçim komisyonu, imzaların çoğunun sahte olduğunu söyleyerek   aday olamayacaklarını ifade ediyor. Bu,durum  protesto dalgasına yol açıyor.

Lyubov Sobol şu anda açlık grevinde ve bu hafta başında Moskova seçim komisyonunda bir oturma eylemi düzenledi. Bir noktada, oturduğu koltuk ile birlikte polis onu tutuklandı.

Polis ayrıca Navalny ortaklarının protesto canlı yayınları yayınladığı bir stüdyoya baskın düzenledi ve protestoları yayınlayan Rusya’nın önde gelen bağımsız televizyon kanalı TV Rain’e ulaştı . Kanal, baş editör sorgulama için çağrıldığını söyledi.

Yaz protestolarının sürprizi dalgası, Vladimir Putin’in cumhurbaşkanı olarak yeni bir dönem için başlatılmasından bir gün önce Moskova’nın Bolotnaya Meydanı’ndaki bir mitingde aylarca süren memnuniyetsizlikle sonuçlandığı 2012’den bu yana en büyüğü .

Şimdi, yetkililerin, Putin’in ve iktidardaki Birleşik Rusya partisinin geniş çapta bir güven kaybına uğradığını geri adım atıp atılmayacağı bekliyor.

Geçtiğimiz aylarda, Kremlin, özellikle Yekaterinburg kentindeki bir kamu meydanında yeni bir katedral inşa edilmesi gibi yerel meseleler üzerine halk protestolarıyla karşılaştığında geri adım attı.

Putin henüz protestolar hakkında yorum yapmadı.