Putin Suriye’den Sonra Mısır’ı da Radarına Aldı.

0

 

Cemal Abdu’l-Nasır Asvan barajını yapmaya karar verir.ABD den gelecek olan kredilerle inşaata başlar.Gelen paralarla yükselen barajla Nasır’da hızlı  Amerikancı olur. Nasır krediler kesilmeye başlayınca ABD ile yollarını ayırmaya hazırlanır

Asvan Barajı

Bu sırada SSCB barajı bitirmek için geri ödemesi ürünle olacak kredi vermeyi Mısır’a teklif eder. SSCB den gelen kredilerle baraj biter.  Sonuç Nasır ölünceye kadar SSCB nin ekonomik ve siyasi kuklası olur.Nihayetinde Enver Sedat’la ABD tekrar Mısır’ı geri alır.Hüsnü Mübarek’in düşürülmesi, Tahrir meydanın ölen yüzlerce insan ve yaşanan travmalardan sonra  Müslüman Kardeşler iktidara gelirler.Ama muktedir olamazlar.Sonunda  ABD destekli Sisi darbesiyle Mısır tekrar ABD kontrolüne  geçer.

nasır kruşev

Ukrayna’da Sıkışan Putin Suriye’de Nefes Alır.

ABD 2010 ların sonunda Yakın Şarktaki klasik taşlarına ulaşmıştı.Bu sırada Putin Ukrayna da sıkışır. Yaşadığı sıkıntıyı Suriye ile aşma çabasına girer. Bu Rusya için yerinde bir hamledir.Ters giden şey Suriye meselesine zamanla ABD, Türkiye, İran, Fransa işin içine dahil olmasıdır.Kısa sürede  Suriye  kör düğüme döner. Tüm bu süreçlere rağmen Putin Suriye de  üstünlüğü ele alır.

Putin Yakın Şark’ta bir adım daha ileri gidip, gücünü bölgede kalıcı olması için Arapların abisi Mısır’ı radarının içine alır. Sisi’nin iktidarı zamanında  İşid militanlarının Mısır’dan kalkan Rus yolcu uçağını düşürmeleri üzerine ölen yüzlerce Rus vatandaşı rağmen Putin Mısır’a büyük tepki göstermez. Putin’e karşılık Rus Turistler Mısır’dan kaçar.

Sisi’nin  Doğu Akdeniz’deki Doğal gazı rezervlerini  işletmeye başlaması ardından  İsrail, Güney Kıbrıs ,Yunanistan hattını kullanarak gazı Avrupa’ya akıtma adımları atmaya başlar. Mısır’ın hamleleri Rusya’yı rahatsız eder.Zaten Putin’i Suriye’ye iten nedenlerden biri de Kürt doğalgazı ile  Doğu Akdeniz’deki oluşacak enerji hatlarına hakim olma hedefleridir.Zira bu hatlar Rusya’nın Avrupa’daki doğalgaz hakimiyetine kırmaya yönelik adımlarıdır.Tüm bu gelişmeler yaşanırken Sisi geçen haftalarda    Rusya’ya ziyarette bulunur.

Doğu Akdeniz Suriye’deki Kavganın Nedeni

Devletin sesi hala Pravda

Dünyanın sıcak gündeminden dolayı gözden kaçan ziyarette ilginç kararlar alınır.Bu ziyaret Pravda da göklere çıkarılır.Gazetedeki bazı haber içeriklerini sizle paylaşacağım.

“Ziyaretin ardından, iki ülke stratejik işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladı. Vladimir Putin, yıl boyunca Rus-Mısır ticaretinin hacminin yüzde 62 artırarak 6,7 milyar dolara yükseldiğini, ocak-ağustos döneminde ise yüzde 28 oranında büyüdüğünü söyledi. Putin, “Rusya, Mısır pazarına hububatın büyük bir tedarikçisi konumundadır. Ülkemiz, Mısır’ın Avrasya Ekonomik Birliği ile serbest ticaret bölgesi üzerinde bir anlaşma yapma isteğini desteklemektedir.” Dedi.

Rusya, Süveyş alanındaki modern sanayi ve lojistik bölgesinin inşasında da yer alacak.”Bu bölgede, yaklaşık yedi milyar dolarlık yatırım yapmayı, 35.000’in üzerinde yeni iş yaratmayı planlıyor. Bu bölgede üretilen ürünlerin sadece Mısır pazarına değil Orta Doğu ve Afrika pazarlarına  gideceği  hedefleniyor.

Nükleer Santralın Yapılacağı Dabaa

Rusya’nın Nükleer santral yapan  Rosatom Mısır’daki 60 milyar dolar değerinde Al Dabaa nükleer santralini  inşa ettiğini Putin söylüyor.”

Pravda’nın yorumunda Mısırdaki Sisi yönetimi övülürken Sisi göklere çıkarılıyor.İşte Pravda: ” beş yıl önce, Müslüman Kardeşler  iktidara gelmesiyle  Mısır ekonomik düşüşe geçti.  Ülke “terörizmle” boğuştu. Onlarca insanın öldü. Mısır’ın Döviz rezervlerinde sert bir düşüş yaşandı ve Mısır ekonomisi durgunlaştı. Günümüzde hükümet güvenlik sorununu çözdü. BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir raporda, Mısır’a turist akışının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 55,1 oranında arttırdı.”

Pravda’nın Mursi yönetimini terörist olarak değerlendirmesi de ilginçtir.

Haberin devamını okuduğumuzda, “Putin, Mısır havaalanlarının güvenlik açısından kontrol edildikten sonra Sinai uçak kazasında sonra  Rusya ve Mısır arasındaki charter seferleri tekrar başlatılacağını söyledi.

Dünya Bankası, Mısır’ın GSYİH’sindeki büyümeyi 2020 yılında yüzde 5,8 oranında tahmin ediyor. Enflasyon  yüzde 36’dan yüzde 13,6’ya geriledi. İşsizlik  görülmemiş bir şekilde yüzde 11,3’e düştü. Ağustos ayında Moody’s ülkenin kredi notunu “durağan” dan “pozitif” e yükseltti.

Mısır makamları bütün nüfusu gecekondulardan alıp toplu konutlara yerleştirmeyi planlıyorlar. Bunu başarmak için, Mısır  ülke çapında 20 yeni şehir inşa ediyor. Hükümet, Mısır’ın doğalgaz ihracatçısı statüsünü – sadece yeni alanların keşfiyle değil, aynı zamanda Kıbrıs’tan gelen gazın sıvılaştırılmasıyla  yeniden tesisler inşa etmeyi planlıyor. Mısır hükümeti 30 Eylül’de Mısır’da LNG ithalatının askıya alındığını duyurdu.

Bugün Mısır üçüncü en büyük silah ithalatçısı. Washington, Müslüman Kardeşler’in düşürülmesinden sonra Mısır’a  silah ithalatı yüzde 215 arttı. Bu günlerde Mısır, Rusya, Fransa ve Almanya’dan silah satın alıyor. Mısır ordusu büyük bir yükselişe sahip: çıkarma gemileri de dahil olmak üzere en son teknoloji askeri teçhizata sahip Mısır ordusu….”

Pravda Rusların Ağzındaki Baklayı Çıkarıyor.

Pravda’nın değerlendirmeleri,”Mısır’ın bölgedeki rolü oldukça önemli. Mısırlılar sınırlarında barış istiyorlar ve Mısır bu amaçla Rusya ile işbirliği yapmak istiyor.

Mısır’ın çok fazla toparlandı. Ayrıca, ülke de istikrarlı ve güçlü bir hükümet var.  Mısır ile birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri ile Libya’daki Halifa Haftar’ı desteklemek için hükümetin Mısır Tobruk’unda  onunla işbirliği yapıyor.

Sisi, Mısır’ın Arap Baharı’ndan sonra küçülen bölgesel nüfuzunu restore etmekte kararlı. Güçlü bir Mısır Rusya’ya faydalıdır, ancak Mısır’ın da güçlü bir Rusya’ya ihtiyacı vardır.”

Alt Alta topladığımızda

Evet Pravda çıkan değerlendirmeleri alt alta topladığımızda Rusya’nın Türkiye’deki politikalarına benzer “ekonomik ve askeri bağımlılık” teorisini Sisi’nin üzerinden Mısır’da da devreye koyduğunu görüyoruz. Putin, Klasik Sovyet anlayışı yerine Mısır ekonomisine nüfuz etme politika izleniyor. Bunun için  büyük projeler şehir ve hastane inşaatlarına mali düşük kredili mali destek sağlamak Rusyaların yeni enstrümanıdır. Ruslar bunun yanında  nükleer santral projelerini kullanıyorlar.

Nükleer Santral Antlaşması

Bizde Akkuyu’yu örneğinde olduğu gibi Rusya’nın Mısır’daki  benzer ekonomik yatırımları da dikkat çekiyor.Ruslar  bölgede geçmişten beri var olan güvenlik problemi sonucu ülkelerin hızlı bir şekilde silahlanmasını ABD ve Almanya ile birlikte kendisininde bu alanda olmasını  istiyor.Ve bunu Sisi’nin ziyareti sonunda yapılan antlaşmalarla da perçinlemiş durumda..Öte yanda Rusya için Yakın Şarktaki en büyük sıkıntı Doğu Akdeniz gazı projesidir. Avrupa’nın gaz güvenliği konusunda Rusya’ya bağımlılığını kırmak için alternatif gaz arayışları gözleri, Kuzey Irak’taki Kürt gazı ile Azeri gazı ve hepsinden daha yakın ve gaz rezervi açısında daha fazla olan Doğu Akdeniz gazına çevrilmesine sebep oldu.Zaten Rusya’nın Suriye’de askeri yığınağının altında yatanda neden Suriye’deki insanlık dramı değil gaz trafiğine müdahil olmaktır.Mısır’la Türkiye’nin bozuk olan ilişkileri Rusya’nın da işine yarıyor.Zira Mısır, Doğu Akdeniz’deki  gaz rezervinin en büyüğüne sahiptir. Gazın taşınması için yapılacak boru hattının en az masrafla güzergahı  Avrupa’ya Türkiye’den ulaştırılmasıdır.Mevcut TANAP hattı bunu kaldıracak kapasite olmasına rağmen Türkiye Mısır arasındaki anlaşmazlık Yunanistan ve Rusya’nın işine yarıyor. Rusya’nın Türkiye’deki lobisi Mısır ile Türkiye ve Yunanistan’ın yakınlaşmaması için mevcut sorunları köpürtmeleri bizim dışımızdan herkese yarıyor.Şunu unutmayalım uluslararası ilişkilerde çıkar esastır. Putin bu kuralı dibine kadar uyguluyor.

Sonuç olarak Putin adım adım Yakın Şark’a sızıyor.Yakında sıra Suudi Arabsitan’a gelecek “Kaşıkçı olayı” Suudilerin hesaplamadığı sonuçlara gebe… Rusya’da bu göre şimdiden pozisyon almaya hazırlanıyor.Mısır’da Amerikancı gözüken Sisi’nin Putin’e yanaşmasını Trump hangi hamle ile ekarte edecek bakıp izlemekte fayda var.