Putin, “Türk Akımını” Güney Doğu Avrupa ya özellikle de Macaristan’a Bulaştırma Derdinde..

0

Haber-Yorum

Soğuk savaş bittikten sonra sarsıntı geçiren Doğu Avrupa ve Türk cumhuriyetlerindeki üstünlüğünü kaybeden Ruslar, Primakov’un stratejisiyle yeni bir silah keşif ettiler. O da Doğal gazdı. 1990’lardan itibaren Ruslar hedeflerine koyduğu Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle özellikle de Türkiye’yle de “temiz enerji” sloganıyla yüksek maliyetli doğal gaz anlaşmaları yaptılar.”Mavi akım” ile Türkiye’ye gelen doğal gaz sonrasında ülkenin tüm enerji sistemini  Ruslar esir aldılar.Türkiye  Rus gazına bağımlı oldu.25 yıllık yapılan bu anlaşmalar şu sıralarda (2023-26) süreleri dolmak üzere iken birden bire piyasaya “Türk akımı” çıkarıldı.Adı Türk olan her yabancı yatırım yeni bağımlığın habercisi olduğunu herkes bilmesine rağmen…

Rusya’nın Güneydoğu Avrupa’da enerji ile sömürdüğü Türkiye dışında (Türkiye Rusya’ya her sene ortalama 15 milyar dolar doğal gaz parası ödüyor.) Ukrayna’da aynı sıkıntıların siyasi boyutunu yaşadı.Sonunda Almanya ve ABD devreye girmesiyle Ukrayna ikiye bölündü.Rusya doğal gaz borusunu döşeyip ülkeleri kontrol altına alma stratejisinin yeni hedefi Avrupa’nın muhalif sokak çocuğu Viktor Orban; Alman menşeyli, Merkel hayranı, göçmen düşmanı Macar başbakanı Putin’in yeni gözdesi…

Rus “doğal gaz yılanı” onun başına dolanmak üzere Putin hem müşterisi olmayan Türk akımına yeni pazar buluyor.Hemde Ukraynayı çevreleyerek yeni oyun için sahneyi hazırlıyor .

Detay haberde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macaristan’ın Türk Akımı doğal gaz boru hattından doğal gaz alabileceğini ve bunun Macaristan’ın çıkarına olacağını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, ülkesinin Avrupa’ya doğal gaz ulaştırma konusunda Macaristan’ı önemli bir ortak olarak gördüğünü söyledi.

Türk Akımı doğal gaz boru hattının inşasının bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını, gelecek yıl ise Bulgaristan ve Sırbistan kısmında çalışmaların yapılacağını belirten Putin, Macaristan kısmında ise sadece 15 kilometrelik bölümde çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Putin, ‘‘Macaristan’ın Türk Akımı doğal gaz boru hattına katılımı Macaristan’ın çıkarına. Macaristan bununla kendi enerji güvenliğini sağlayabilecek” dedi.

Nükleer santral inşaatı sürüyor

Macaristan ve Rusya’nın enerji alanındaki iş birliğinin devam ettiğine vurgu yapan Putin, Macaristan’ın petrol ihtiyacının yüzde 60’ını Rusya’dan karşıladığını ve Macaristan’ın tek nükleer tesisi konumundaki PAKS’a Rusya tarafından iki ek blok yapılması sürecinin devam ettiğini bildirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 30 artışla 7 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Putin, ikili ticaretin arttırılması konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Putin, Başbakan Orban ile Suriye’deki son duruma dair bilgiler paylaştığını, Türkiye ile İran’ın ve Rusya’nın da büyük destek sağladığı Suriye Anayasa Komitesi toplantısının Cenevre’de bir kaç saat önce başladığını sözlerine ekledi.

Orban ise Macaristan’ın coğrafi olarak Rusya, Almanya ve Türkiye’nin ortasında yer aldığını, bu ülkelerle iyi geçinme politikası güttüğünü belirterek, ‘‘Macaristan, bin 100 yıldır İstanbul-Moskova-Berlin üçgeni içinde yer alıyor ve bundan sonra da burada olacak. Macar siyasetinin amacı, bölgesel olarak Macaristan’ı birinci derecede etkileyen güçler başta olmak üzere dünyadaki tüm büyük güçlerle iyi geçinmek” ifadesini kullandı.

Orban: Doğal gazın sadece Ukrayna üzerinden gelmesi kötü bir durum

Ülkesinin enerji güvenliğine büyük önem verdiğini aktaran Orban, ”Macaristan’a Rusya doğal gazı sadece Ukrayna üzerinden gelebiliyorsa bu bizim egemenliğimiz açısından kötü bir durum. Macaristan’a farklı ülkeler üzerinden de gaz ulaşmasını istiyoruz. Türk Akımı bir seçenek. Ne kadar erken bağlanabilirsek o kadar iyi.” diye konuştu.

Rusya ile Macaristan arasındaki ikili ticaret hacminin Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı ambargodan dolayı düşüş yaşadığına dikkati çeken Orban, son dönemde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin tekrar toparlandığını söyledi.

Orban, Macaristan’ın, NATO Büyükelçilerinin Ukrayna ile ilgili yayınlamak istediği ortak deklarasyonu veto ettiği şeklindeki haberlerle ilgili soruya ise deklarasyon üzerinde görüşmelerin devam ettiği cevabını verdi.