Putin’de Netanyahu’nun Seçilmesini İstiyor

0

Vladimir Putin birçok Batılı lider tarafından  tehlikeli bir figür olarak kabul edilir. Ancak İsrail’de, Putin Başbakan Benjamin Netanyahu’ya iyi hizmet ediyor; bu haftaya tekrar seçilmesine bile yardımcı olabilir.

Netanyahu, seçimlerden beş gün önce Perşembe günü Moskova’ya uçtu ve Putin ortak bir basın toplantısında yaptı. Putin, Suriye’den,  El Al uçuşunda eve dönen Sargent Zachary Baumel’in kalıntılarını bulup Netanyahu’ya verdi. Baumel, ilk İsrail’in Lübnan’daki ilk savaşından bu yana, 1982’de kayıp olarak listelenmişti.

Baumel’in vücudunun geri dönüşü israil halkını perçinledi. Silahlı kuvvetler çoğunlukla genç askerlerden oluşuyor ve İsrail Savunma Kuvvetleri, kimsenin oğlunu veya kızını savaş alanında bırakma konusunda neredeyse kutsal bir ilke oluşturuyor.

Baumel ve aynı savaşta düşen diğer iki askerin cesetlerini bulma ve geri getirilmemesi israilde yıllarca konuşuldu. Ancak 37 yıl sonra,  israil halkı Çarşamba günü şaşırdı herkes sevindi.

Netanyahu şükranla cevap verdi. Putin’e, “İki yıl önce, sizden kayıp İsrail askerlerinin cesetlerini bulmamıza yardım etmenizi istedim ve olumlu yanıt verdiniz” dedi. “Yaptıkların için sana teşekkür ederim dostum.” dedi.

Putin Bibi ye Yardım ediyor.

Putin’in Bibi Netanyahu’da bir arkadaşı ve belki de bir ruh arkadaşı var. Moskova bu ikili arasındaki kişisel hırs, iktidar sevgisi, milliyetçilik, gibi benzerlikleri konuşuyor.

İki liderin daha pratik  amaçları da var. Bibi’nin beşinci dönem için yeniden seçilmesini sağlamak. Anketlerde önde ama ilen asker Baumel’in naaşının seçime geri dönüşü  Bibi’nin dediği gibi tesadüfi olabilir. Beklenmedik bir şekilde gerçekleşmesi durumunda bile, Moskova’dan Bibi’ye  çok değerli bir siyasi destek verildi.

Rusya cumhurbaşkanı, Londra ve Paris’te nefret edilebilir, ancak İsrail’in milyonlarca insanı Rusça konuşan vatandaşlar arasında popüler. Putin’in iyi niyet göstergeleri, onlarca yıllık Sovyet düşmanlığının hoş bir karşıtlığı. En önemlisi, Putin şu ana kadar İsrail’in Suriye ve Lübnan’daki İran destekli güçlerle savaşmasını engellemedi.

Netanyahu’nun Putin ile olan özel ilişkisi var.

İsraildeki seçim kampanyasının merkezinde bu konuşuluyor. Buna karşılık, “Mavi ve Beyaz Parti” nin baş rakibi General Benny Gantz, Putin’le (ya da Bibi’nin bir başka arkadaşı olan Donald Trump’la) kişisel bir bağlantı kursa bile, sonuç alamaz gibi duruyor.

İsrail’in Golan Tepeleri’ne olan katkısını son zamanlarda tanıyan Trump, şefkatten daha fazlasını istemiyor gibi görünüyor. Ancak Putin, yatırımı daha etkili…

Taktik bir seviyede, Putin İsrail’in Suriye’deki Esad rejimini istikrara kavuşturma çabasına müdahale etmesini önlemek istiyor. Bu, büyük ölçüde IDF ile Rus ordusu arasında bir koordinasyon ve iletişim meselesi. İsrail ayrıca, Rusya’nın Akdeniz’in Suriye sahilinde deniz üsleri olacağı gerçeğini de kabul etti.

Putin, elbette, stratejik bir düşünürdür. Trump’ın Ortadoğu için çok lanse edilen “Yüzyılın Anlaşması” nın duyurulması yakında bekleniyor. Tahminime göre, Rus lider bu müzakerenin bir parçası olmak istiyor. Filistinliler Trump Planını reddederlerse, tehdit ediyorlarsa, ABD ve Rusya bu durumu süper güç alanlarına dayanarak yeni bir bölgesel düzen oluşturmak için kullanabilirler.

Putin’in dilek listesinin başında, ABD’nin Rusya’nın Kırım’a katkısını tanıdığı bildiriliyor. Bu aniden daha gerçekçi görünüyor, ABD şimdi Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğinin tek taraflı tanınmasının emsalini oluşturdu.

Doğal olarak, Kırım’da böyle bir hareket AB’nin gazabına neden olacak, ancak mevcut Amerikan yönetimi Avrupa öfkesine kayıtsız görünüyor. Açıkçası, ABD karşılığında bir şey bekleyecekti. Trump’ın şu anda aklında hiçbir şey yoksa, Pompeo ve Bolton bir şey düşünecek.

Bibi bu anlaşmayı da yapabilirdi. Ama önce kendini tekrar seçmesi gerekiyor. Bir sonraki kampanya durağı, Kudüs’teki Zackery Baumel’in uzun süredir devam eden cenaze töreni olacak. Tören elbette televizyonda yayınlanacak.

Yazı The Moscow Times’dan alınmıştır.