“Putin’e sormam gereken sorular vardı”

0

Rus uçağının, sınır ihlali yaptığı için düşürülmesi nedeniyle ilişkilerin gerildiği bir dönemde Putin’e, elinde Türk bayrağıyla soru soran Teslova, Rus ve Avrupa medyasının ilgisini çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in basın toplantısında Türk bayrağı sallayan kişinin Anadolu Ajansı çalışanı Elena Teslova olduğu ortaya çıktı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Teslova, “Putin’e sormam gereken sorular, vardı ama öncelikle o kadar gazetecinin arasında dikkatini çekmem gerekiyordu. AA’da çalışıyorum. Türk ajansını temsilen orada olduğum için Türk bayrağı kaldırdım” dedi.

Türkiye ve Rusya arasında son dönemde yaşanan gerilime ilişkin duygularını paylaşan Teslova, “Bu krizin en kısa zamanda atlatılmasını ve ilişkilerin düzelmesini umut ediyorum. Türkler ve Ruslar yüzyıllardır komşu olarak yaşayan iki halk. Son yıllarda iki millet arasındaki ilişkiler çok gelişti. Türk-Rus dostluğunu hiçbir şey bozamaz” değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabiri Teslova, Putin’e “Siz, Türk halkı ile politik eliti aynı görmediğinizi söylemiştiniz ancak pratikte farklı eylemler olduğu görünüyor. Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne saldırılar, Türk öğrencilerin yurtlardan atıldığına, iş adamlarının sınır dışı edildiğine ilişkin şikayetler geliyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz” ve “Viyana mutabakında Suriye’deki kriz için öngörülen geçiş sürecinde Esed’in durumu net belirtilmedi. Rusya ve ABD, Esed’in geleceği konusunda herhangi bir anlaşmaya vardı mı, geçiş sürecinde Esed yer alacak mı, New York’taki toplantıda Esed konusunda tavrınız ne olacak?” sorularını yöneltti.