Putin’in 3.0 versiyonu

0

1 Temmuz’da anayasa değişikliklerini onaylamaya yönelik kamuoyu oylaması birçok nedenden ötürü Rusya’da önemli bir andı. Rusya’nın fabrika ayarlarının Putin’e göre sıfırlanmasıydı 1Temmuz..

Vladimir Putin’in iktidarda kalmasını sağlamak için egemen demokrasi istediğini elde etti. Ona oy verenler aynı zamanda “Putin çoğunluğu”idi. Putin’in geliştirdiği “Egemen Demokrasi “anlayışına göre çoğunluk ne derse o kanundur.

1 Temmuzda Yeltsin dönemi ile aynı örtüyü paylaşan yepyeni bir Putin dönemi anayasa ortaya çıktı.

Putin yeni kavramları Tanrı, tarih,kurucu ulus

Putin’in anayasasının ultra muhafazakar değerleri, “çoğunluk” olarak bilinen efsanevi topluluk kadar yapaydır. Örneğin, Putin anayasasına “Tanrı”, bin yıllık bir “tarih” ve Rusları devlet “kurucu bir ulus” gibi kavramlara dahil edildi.

Sovyet propaganda klişeleri ve yarı-vatansever  parçalarından yeni birleşimi olan bir ideoloji oluşturuluyor. Sanki biri, Kontist “Lenin, Parti, Komsomol” üçlüsünü Kont Sergei Uvarov’un on dokuzuncu yüzyıl çar Nicholas I. gibi

 

“Çoğunluk”, bu değerlerin kendi hayatta kalması için çok önemli olduğuna, Sovyetler Birliği’nin ve çalkantılı 1990’ların çöküşüyle ​​aşağılandığına ve bu değerlerin Rusya’yı yeniden harika hale getireceğine ikna ediliyor.

Yeltsin’den farklı, yeni bir Rusya’nın  inşasının temeli Mayıs 2000’de Putin’in ilk başkanlık açılışı sırasında atıldı. Ana hatları – otoriteryanizm ve devlet kapitalizminin bir kombinasyonu idi.

Oligark Mikhail Khodorkovsky’nin tutuklandığı ve parlamento seçimlerinde demokratik partilerin yenildiği yıl olan 2003 yılına bu yapı   şekillendirildi.

Putin Çoğunluğu

“Putin çoğunluğu”, ideolojiye siyasi dönüşten daha az inşa edilmiş geçici bir yapıydı. “Çoğunluğun” bu versiyonu, 2000’li yılların başlarında petrodollar yakıtlı ekonomik büyümenin ürünü olduğu için nispeten barışçıl ve hareketsiz değildi. O yıllarda, Putin’in seçkin destekçileri, yurtdışındaki gayrimenkul ve güzel yemeklerle, öncelerinin anısına ve yerli savunma endüstrisinin ihtişamından daha fazla ilgilendiler. Bu çoğunluğu korumak için, militarize edilmeli ve ülkenin kahramanlık tarihi hakkındaki efsanelere üretilmeliydi.

İlk olarak 2014 yılında Kırım ilhakına geldi. Bu hedefe ulaşıldıktan sonra, hem dış – Batı – hem de iç: “liberaller” (başka hayali grup), yurtdışındaki düşman tarafından desteklendiği iddiaları havada uçuşturuldu.Böylellikle hedef gruplar haine dönüştürüldü.

Muhalefeti Hain olarak Damgala

“İnsanlar” soyut bir kavramdır, ancak “insanların düşmanı” tamamen somuttur. Düşmanı ve “kuşatılmış kale” zihniyeti olan negatif temeli birleştirici bir kavramdır. Düşmanca bir dış dünyaya yönelik bu saldırgan tutum, Marksizm-Leninizm’in yerini Rusların etrafında toplanacağı bir şey olarak değiştirildi.

Zamanla dikkat çekici idi.  Başlangıçta Putin’in puanlarını yükselten Kırım’ı ilhak etmenin birleştirici etkisi tükenmeye başladı sıra da  “Kırım çoğunluğu” yine yaşanan ekonomik ve sosyal meseleleri unutturdu. Suriye’nin bombalanması bile,  kaymaya başlayan çoğunluğa ilham vermedi. Putin’in tabanı dağılmaya başladı.  Kumu yeniden bir araya getirmek ve tekrar birleştirmek gerekti. Tutkal, tarih, askeri zafer, Stalin dönemi zaferleri, endüstriyel güç ve Ortodoks inancından oluşacaktı.

Bu süreç 1939 tarihli gözden düşmüş Molotov-Ribbentrop paktının rehabilitasyonu ile başladı . Ertelenmiş Zafer Bayramı askeri geçit töreni eşliğinde ultra muhafazakar bir dünya görüşünün oluşturulmasında ve saatin sıfırlanmasıyla şimdi doruğa ulaşması bekleniyordu .

Putin Versiyonları,1.0,2.0,ve 3.0 sonra…

Putin 3.0 versiyonuna desteklerle  geçiyor. (Kırım olayı Putin’in versiyon 2.0 idi) temeli zayıftı. Kamu sektörünün seferberliği, ekonomik büyüme döneminden gelen evre ise  1.0 dı. O zamanlar iş dünyası da Putin’den memnun kaldı, ancak şu anda yeni koronavirüs salgını sırasında devlet tarafından terkedildiklerini hissediyorlar.

Putin artık bir kurum, siyasi bir varlıktı. Duma’nın konuşmacısı Vyacheslav Volodin, Putin eşittir Rusya diyordu.’ Görevde kalmak için Putin, formalite olsa bile çoğunluğun desteğine ihtiyaç duyuyordu. Bu yüzden “Değişiklikler parlamento tarafından daha önce kabul edilmişse Putin neden kamuoyunda oylamaya ihtiyaç duyuyor?” Sorusu akla geliyor. Putin 3.O versiyornu için halkı ikna etmek için oylamaya ihtiyacı var.

Putin, sıradan insanları egemenliğini genişletmek ve ultra muhafazakar bir ideolojini  onaylatmak için oylamasını kullanıyor. Eğer anayasa değişikliği lehine katılım ve oylar yeterince yüksekse (bu konuda Putin’in ekibi gereğini yaptı.) Putin “Bak, sadece benim yönetimim ve ben değildim; bunu siz istediniz! Birlikte bu yönetişim modelini desteklediniz i siz de bunun sorumluluğunu benimle paylaşıyorsunuz. ”diyecekti ki dedi.

Bu politikanın inandırıcı olup olmadığı başka bir konudur. Ülkenin referandum tarihi ilginç rastlantılarla dolu. Örneğin Mart 1991’de Sovyetler Birliği’ni bir ülke olarak koruma referandumu yapıldı sadece birkaç ay sonra devletin çökmesi engellemedi. Nisan 1993’te  Yeltsin ve hükümeti için yapılan referandum, parlamento ve cumhurbaşkanı arasındaki ayrımı çözemedi. o yıl Moskova’da küçük bir iç kaosu önlenemedi.

Kamu çalışanların zorunlu desteği ve trollerin oyları şişirmesi Putin’i uzun vaade iktidarda tutabilecek mi ?