Putin’in Halkı Yoksulluk Sınırında Yaşıyor.

0

Bir hükümet gözlemcisi, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yeni sosyal harcama girişimleri paketinin ülkenin  yoksulluğu azaltma hedeflerine ulaşmak için yeterli olmayacağını söyledi.

Rus hükümetinin önümüzdeki birkaç yıl için harcama planlarını değerlendirirken, çocuklarının eğitimi için ayrılan ödeneklerin  hala yetersiz olacağını söyledi.

Bu yıl Rus  yoksulları bir milyondan fazla 

Araştırma grubu hükümetin planının “tüm tedbirler doğrudan düşük gelirli hane halklarına yönelik olmadığından” fazla tatmin  edici olmadığını söyledi.

Hükümet, aylık geliri 180 $ ‘ın altında olanlar olarak tanımlanan yoksulluk içinde yaşayan Rusların payını, önceki hedefinde% 11,7 olan 2020’lik bir yükseltmeyi% 10,8’e düşürmeyi umuyor.  Bu eşiğin altında yaşayan yaklaşık 16 milyon Rus var.

Rusya Yoksulluk Düzeyini Yarıya Düşürebilir mi?

Putin, 2014-15 ekonomik krizinin ardından Ruslar için yıllarca süren zorlukların ardından yaşam standartlarını iyileştirmeyi iç politikasının merkezi haline getirdi. O zamandan bu yana hükümet, bütçe fazlası ve rezerv oluşturma, büyüme ve sosyal programlar üzerindeki ekonomik istikrara öncelik verirken, gerçek harcanabilir gelirler neredeyse% 10 düştü .

Putin’in mevcut başkanlık dönemi 2024’te sona ermeden önce refah ve sosyal girişimlere dört trilyon ruble daha (60 milyar dolar) harcamayı planlıyor.

Bununla birlikte, yoksulluk içinde yaşayan Rusların sayısı hala hükümetin hedefinin çok dışında… Devlet istatistik ajansı Rosstat, Eylül 2019 itibariyle 19.2 milyon Rus’un yoksulluk içinde yaşadığını söyledi – bir yıl önce kaydedilen sayıda hafif bir artış var.

Hükümet çoğu ekonomistin beklentilerini aşan ekonomik büyüme iddialı hedeflerinin, koronavirüs salgını yüzünden de daha da düşürülebileceğini düşünülüyor.

Bu hafta OECD,   küresel büyüme tahminlerini azaltarak Rusya ekonomisinin bu yıl sadece% 1,2 oranında genişleyeceğini tahmin etti. Bu oran Rusya’nın beş yıl içinde en zayıf olacağı  oran.