Putin’in Korona Oyununu Bozan Kadın Dr.Anastasiya Vasilyeva

0

Dünyada Pandemi başladığından bu yana rakamları saklayan Moskova’nın yalanını bir Rus doktor ortaya çıkardı.Ölümlerin yanlış kaydedilip ,dünya sağlık örgütüne düşük rakam veren Putin’in imajını korumak için halkın sağlığı ile oynanması  Dr. Vasilyeva isyan etti.Tabii hemen yaka paça göz altınına alındı.

Netpano  kahraman Rusya Doktorlar Birliği Sendikası Başkanı Dr.Anastasiya Vasilyeva mücadelesini sizin için derledi.

Perşembe sabahı  Doktorlar Birliği  sendikasının başkanı, Rus başkentinin altı saatlik kuzeybatısında, Moskova ile Novgorod  arasındaki yolun yarısını geçti.  36 yaşındaki Vasilyeva, kendisi ve sendika üyesi dokuz kişi ile iki yerel hastaneye teslim etmeyi planladığı kişisel koruyucu ekipman (KKD) – eldivenler, maskeler, solunum maskeleriyle dolu dört otomobil konvoyunda seyahat ediyordu.

“Yaptığımız şey hükümetimize yardım etmek,” dedi Vasilyeva telefonla gazetesine soru soran  muhabirine. “Bu işi yapmıyorlar, bu yüzden kendimiz yapıyoruz.”

Koronavirüs  Rusya’yı son haftalarda hızlı yayıldı. Vasilyeva, yetkililerin pandeminin şiddeti konusundaki tutumunun eleştirmen biri olarak  öne çıktı. Rus sağlık Bakanlığının  Rusya’nın test prosedürleri ve ülkenin hastanelerin hastalarla istila edilmesi durumunda virüsle başa çıkmak için kaynaklarından yoksun olduğunu söyledi.Ülkenin zaten gerilemiş sağlık sisteminin  alarm verdiğini  Dr. Vasilyeva bu eylemi ile ortaya çıktı .

Putin’de Trump gibi “Koronayı yendik” demişti.

Vladimir Putin   Mart ayında,  Rusya’nın Koronavirüsü “kontrol altında”aldığını savundu. Vasilyeva  büyük olasılıkla  vakaları az sayıldığını söyledi.

Sibirya’da tek  devlet tarafından işletilen laboratuvar tarafından doğrulanmış  vakaların durumlarınında tartışılır olduğunu ifade etti.

Rus hükümeti  Vasilyeva eleştirisine üzerine virüsle mücadele için katı önlemler koydu. Bağımsız Rus sağlık uzmanları  devlet televizyonunun ve üst düzey yetkililerin açıklamalarına ihtiyatlı yaklaşması gerektiğini düşünüyor.150 milyon nüfuslu ülkede şu ana kadar 4.149 vaka bildirildi.Ülkenin tamamının karantina altında olmasına rağmen sayı bu..

‘Yeterince Yoğun Bakım Yataklarımız Yok’

Vasilyave kendisine Sosyal medya üzerinde ülke çapında tıp çalışanlarından gelen ve PPE eksikliğini vurgulayan ve şimdiye kadar dünya çapında yaklaşık 60.000 kişiyi öldüren son derece bulaşıcı virüse maruz kalacağını belirten sürekli bir mesaj akışı geldiğini ifade etti. Şikayetler o kadar sık ​​geliyor ki Vasilyeva hepsine cevap vermek  için yeterli zamanının olmadığını söylüyor.

Vasilyeva ekibi ile  ülke çapında doktorlar için KKD satın almak için fon topluyor. Bu hafta 3.5 milyon ruble (45.500 $) buldular.

Putin’in Ayranı yok içmeye…

Kendi ülkesinde doktorlara ekipman vermeyen  Putin elindekilerini de imajını korumak için yurt dışına gönderiyor.

Kremlin’i Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere bir çok ülkeye yurt dışına ekipman gönderiyor.

Vasilyavanın ekipi Perşembe sabahı yolda iken  tweet attı: “Doktorların koruması için malzeme satın almak için ülkenin dört bir yanında para topluyoruz ve yetkililerimiz KKD’yi satıyorlar .” Bu durum Rusya da  alay konusu.

Vasilyeva bir sembol 

Vasilyeva  sadece bir aktivist. Annesi de Vasilyave   başarılı bir göz doktoru idi.2018’in başlarında Moskova’daki bir tıbbi araştırma üniversitesinden kovuldu.

Vasilyeva da annesi gibi göz doktoru olarak çalıştı.Yıllarca kendi takip eden devlet memurları da dahil olmak üzere  hastalarına yardım etti.

Bu hastalardan biri,  bir yıl önce ona zelyonka olarak bilinen yeşil bir antiseptik saldırısına maruz kalan ve sağ gözüne zarara uğrayan Rusya’nın en önde gelen muhalif eleştirmeni Alexei Navalny oldu .

“Yanıt veren tek kişi oydu,” dedi Vasilyeva, Navalny’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfındaki avukat ekibi aracılığıyla ücretsiz yasal yardım sunduğunu da sözlerine ekledi. “Onun sayesinde annem  enstitüye döndü.

Rusya Sayıları Gizliyor.

Rusya’nın sağlık sisteminin son yıllarda önemli kesintilerle karşı karşıya kalmasıyla, sağlık çalışanları zor durumda..

Vasilyeva Komünist Partiden  liberal Yabloko partisine kadar  tüm yelpazedeki siyasi partilerle çalışmaya başladı. Şu anda 15 tam zamanlı personeli, 40 bölge ofisi ve yaklaşık 2.000 üyesi ve gönüllüsü var.

Vasilyeva, “Sağlık sistemimizde neler olduğunu gördüğünüzde politik olmak zor değil” dedi.

Salgının gelişiyle birlikte ülkedeki sağlık sistemi bir kez daha göz önüne geldi. Vasilyeva’nın bu adımı ile yetkililerin ve Kremlin destekçilerinin de  Rus sağlık sistemini incelenmeleri anlamına geliyor.

Pazartesi günü, devlet NTV televizyon kanalı  “Rus Hastanelerinin Durum Hakkında haber yaparak Vasilyevayı hedef gösterdi. Ertesi gün, Soruşturma Komitesi – Rusya’nın FBI versiyonu – Vasilyeva’yı koronavirüs hakkında sahte haber yaydığı iddiasıyla sorgulamak için gözaltına aldı. Aynı gün milletvekilleri  Putin’in emriyle harekete geçtiler. Rus sağlık sistemi ile eleştiri yapanların  beş yıl süreyle parmaklıklar arkasında kalması için Meclise yeni bir yasa tasarısı sundular..

Perşembe sabahı saat 06:30 civarında, Vasilyeva ve ekibi Moskova’dan Novgorod bölgesine gitmeye hazırlanırken, bir grup genç adam onlara yaklaştığını anlatan Vasilyeva, “İkisi arabamı bekliyordu ve kameralarını bize çevirdiler, karantinaya neden kırdığımızı sorarak bizi zan altında bıraktılar.

Benzer durumla sık  sık karşı karşıya kalan Navalny, kendisini de kamerayla provoke etmeye çalışan ABD onaylı işadamı Yevgeny Prigozhin ile ilişkili olduğuna inandıkları  bu gençler tarafından takip edildiğini söyledi.

Muhalefet lideri,Vasilyavanın “Popülerleştiğini,” söyledi. “Ve halkın desteğiyle birlikte her zaman Kremlin’den nefret ve bir itibarsızlaştırma kampanyası geliyor.” dedi.

Vasilyeva’ya kamera önünde olmaktan endişelenip endişelenmediği sorulduğunda, 12 ve 13 yaşlarında iki çocuğu ile   “Bana ne yapabilirler?” dedi.

Novgoroda giderken   Vasilyeva ve ekibini polis grubun yolunu saatlerce kesti. Geçen perşembe akşamı 22.00 civarında, ekibin tüm üyelerini karantina kırmakla suçlayarak – kişi başına 2.000 ruble (26 $) para cezası -verildi. Ekip Moskova’ya geri dönmeye hazırlanırken Vasilyave  tekrar gözaltına alındı.

Doktorlar Birliği Sendikası “Polisin, Anastasiya Vasilyeva’yı sürüklediğini Twitterdan yayınladı.”Anastasiya bilincini kaybetti -sivil polis memurlarından biri onun boğazı sıktı.”

Polis onu bir gece tuttu. Cuma günü, mahkemede Vasilyva’yı iki ihlalla daha suçlandı: Çekilirken arabasını terk etmemesi (içinde kalması gerektiği söylendi) ve tutuklamayı reddetmesi (ikinci kez). İki suçlama için toplam 1.600 ruble (21 $) ek para cezası ödemesine karar verildi.

Akşam saat 19.00 civarında serbest kaldı.

Vasilyeva serbest kaltıktan sonra attığı tweette“Bir hücrede mağara resimlerini inceleyerek ve  polis  nahoş dünyasını öğrendiğini kendi ülkesinde hastalarının hayatta kalması için  19 saat  çalışan sağlık çalışanlarının durumunu anlattığından dolayı çektiklerinin önemsiz olduğunu” yazdı. Vasilyeva sonraki Twitter’da. “Ve çok geçmeden bir sonraki hastaneye gideceğiz!”