Putin’in Paralı Askerleri”Wagner Grub”,Suriye’de İşkence ve Katliam Yapıyor.

0

Suriye’deki bir adama ateş eden sonra onu parçalayan  dört sivil giyimli askerin Kremlin’e bağlı Wagner Gruba bağlı olduğu belirlendi.

Novaya Gazeta ,  sosyal medyada yeni görüntüler çıktıktan sonra işkenceye katılan savaşçılardan birini tanımladı. Bir balyozla kurbanı vuran ve onu parçalara ayıran sivil askerleri gösteren ilk video 30 Haziran 2017’de internette yayınlandı.

Yevgeny Prigozhin

Wagner Grubunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın bağlantılara sahip işadamı olan Yevgeny Prigozhin’ye ait olduğuna inanılıyor. Yevgeny,Yiyecek içecek işlerinden dolayı genellikle “Putin Şefi” olarak anılıyor. Rusya, Libya ve çeşitli Afrika ülkelerinde savaştığı bildirilen Wagner gibi özel askeri birlik resmen tanımıyor.

Video da;

“Onu daha fazla kesin, hadi! Sadece omurgasını kır! Bir kürek kullanın, ”sesler duyuluyor, görüntüleri yanıt vermeyen cesedi kesen savaşçılardan birini gösteriyor.

Novaya Gazeta, “Bacaklarını tut, bacaklarını asacağız” diyor. Bir başka sızdırılmış video da maskeli adamların ters bir gövdeyi yakıtla doldurduğunu ve ateşe yaktığını göstermektedir.

olay tanığı

Wagnerin kurbanı doğudaki Suriye eyaleti Deir Ezzor’dan Muhammed “Hamadi” Abdullah el-İsmail olarak tanımladı . Suriye’nin iç savaşı sırasında Lübnan’a kaçtığını ve döndükten sonra tutuklanarak zorla Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın ordusuna gönderildiğini bildirdi .

Suriye’nin merkezindeki Humus’taki Al-Shaer petrol sahalarındaki işkence alanını coğrafi olarak konumlandıran açık kaynaklı istihbarattan bahsetti. Al-Shaer, İslam Devleti’nden kurtarılan petrol rafinerilerinden elde edilen karları paylaşmak için Suriye devlet petrol şirketi ile bir Rus askeri müteahhit arasında yapılan bir anlaşma hakkında bilgiler var .

Rus askeri müteahhidi Evro Polis, Prigozhin ile bağlantılıydı ve Wagner’in Suriye’deki operasyonları için bir cephe olduğu söyleniyor.

Novaya Gazeta’ya göre “Yüzünü gizle… Unut gitsin, bu video hiçbir yerde görünmeyecek” dedi.

Gazete, faillerden birini Stanislav D. olarak adlandırmak için yüz tanıma teknolojisini kullandığını ve pasaportunun bir kopyasını ve bir Wagner anketini kullanarak kimliğini doğruladığını söyledi.

Stanislav D. ‘in bir Wagner keşif topçusu olarak görev yaptığı bildirildi. Mağdurun baş aşağı gövdesi üzerine yazılmış büyük yazı, erkekler yanmadan önce “VDV [paraşütçüler] ve keşif için” dedi.

Novaya Gazeta, ailesinin güvenliğini korumak için savaşçının soyadını sakladığını söyledi.

Yayıncılar, Rusyanın işkenceyi araştırmak istiyorlarsa materyallerini adli makamlarına sunmaya hazır olduğunu söyledi. Novaya Gazeta bu haberi yayınlarken olay yerinde maskesiz yüzlerle poz veren dört dövüşçüyü gösteren bir fotoğrafın çevrimiçi göründüğünü söyledi.