“Rekabetçi Yaklaşım”: Beyaz Sarayın Yeni Çin Stratejisi

0

Beyaz Saray, Pekin’in artık ABD dostu olmadığını belirten yeni bir rapor yayınladı Buna göre ABD Çin’e “rekabetçi bir yaklaşım” politikası izleyecek.

ABD-Çin gerilimi koronavirüs pandemisi ile hızla artmaya başladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo  iki ülke arasındaki gerilimlerin mevcut krizden çok daha derin olduğunu vurguladı .

Beyaz Saray tarafından Çarşamba gecesi yayınlanan Kongre’ye ilişkin bir raporda, Trump yönetiminin Çin’e yaklaşımını ortaya koydu. Çin’in liderliğine “ABD’nin nasıl anladığı ve nasıl tepki verdiğinin temel olarak yeniden değerlendirilmesi”konusunda yeni stratejinin ip uçları raporda yer aldı.

Raporda, Çin’in anakarasında daha önce “temel ekonomik ve siyasi açılım” umutlarının başarısız olduğu ve Pekin’in şimdi “küresel olarak her insanın vazgeçilmez hakkı olan yaşam, özgürlük ve insan hakları konusundaki Amerikan inancına meydan okuyan bir değer önerisini teşvik ettiği iddia ediliyor.”

Beyaz Saray, “diplomasi işe yaramazsa”, “[Çin Halk Cumhuriyeti] hükümeti üzerindeki kamu baskısını artırmayı ve orantılı maliyetlerden yararlanarak ABD çıkarlarını korumak için harekete geçmesi” tavsiye ediliyor.

Raporda, “Pekin, Amerikan iyi niyet göstergelerine yanıt olarak taviz vermediğini ve eylemlerinin çıkarlarımıza saygı gösterme konusundaki önceki taahhütleri tarafından kısıtlanmadığını defalarca göstermiştir.”deniliyor.

Trump yönetimi, Çin’in etkisini geri almak için iç hukuk uygulamalarını ve hatta akademik kurumları harekete geçirmek de dahil olmak üzere bir dizi önlemler ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Raporda , Adalet Bakanlığı endüstriyel casusluğu kovuşturma ve dış etkiyi inceleme çabalarını hızlandırırken , Dışişleri Bakanlığı’nın Çinli diplomatların hükümet yetkilileri ve akademik kurumlarla temaslar hakkında önceden rapor vermesini isteyeceği belirtildi.

ABD göçmenlik makamları, Çin’in Amerikan muhabirlerinin sınır dışı edilmesine misilleme amacıyla ABD vizesi için başvuran Çinli gazetecilerin kurallarını da sıkılaştırdı .

Beyaz Saray, federal araştırma ajansları araştırmacıların da dahil olduğu “çıkar çatışmalarını önlemek” için çalışıyor, ancak ABD genel olarak “Çinli öğrencilerin ve araştırmacıların katkılarına değer veriyor”.

Trump yönetiminin kendisine “da Sincan’da zorla emeği kullanılarak üretilen Çin mallarının ithalatını engellemek için harekete geçti..”

Özellikle, Beyaz Saray , Çin’in bir dönüm noktası eyaleti olarak kabul ettiği, kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan için resmi olmayan destek statüsüne devam edeceğine de söz verdi.

Cumhuriyetçiler genellikle Çarşamba günü geniş çapta beklenen bir Senato konuşmasında Senatör Josh Hawley (R-Mo.) “Emperyalist Çin’in dünyayı kendi görüntüsüyle yeniden canlandırmaya çalıştığı” uyarısıyla Çin üzerindeki baskıyı destekledi .