Rock Müziğinin Temel Taşlarından Bryan Adams : Sana Koşacağım

0
Tam adı Bryan Guy Adams olan 1959 Kanada Kingston doğumlu şarkıcı, fotoğrafçı ve söz yazarıdır. Sert, güçlü ve derin bir sese sahip olması, yazdığı karışık ve aynı şekilde edebi, şiirsel olan romantik bazense politik olan şarkı sözleri, melodik soft, bazense hard rock veya melodik rock balladları Adams’ın en bilinen özellikleridir. Grubunda ritm gitar ve vokalde kendisi, ritim gitar – lider gitar ve arka vokallerde Keith Scott, vurmalı çalgılarda Jim Vallance, klavyede Tommy Mandel, bas gitarda Dave Taylor ve bateride Mickey Curry bulunmaktadır. Ayrıca Adams, bas gitar, gitar, klavye, piyano ve armonikayı da çok iyi bir şekilde çalabilmektedir. A&M, Polydor ve Universal Müzik Şirketleri ile çalışan Adams’ın filmler için yazdığı şarkılar ona 3 Oskar ve 5 Altın Küre adaylığı getirmiştir. Adams, aynı şekilde sosyal aktiviteleri ve yardım çalışmalarından dolayı da Allan Waters Ödülü dahil birçok ödül kazanmış, Live Aid, Farm Aid, Live 8, A Conspiracy of Hope gibi birçok yardım konserinde yer almıştır. Adams, Billboard tarafından müzik tarihindeki en başarılı 38′ inci sanatçı seçilmiştir.
Run To You, Bryan Adams’ ın 1984 yılında çıkan Reckless albümünden aynı yıl yayımlanan teklisi ve şarkısıdır. Şarkının sözlerini Bryan Adams ve Jim Vallance birlikte yazmıştır. Yapımcılığını da Bryan adams ve Bob Clearmountain birlikte üstlenmiştir. A&M Records Şirketi tarafından piyasaya çıkarılan tekli, albümden çıkan ilk tekliydi. Billboard Hot 100 da 6 numaraya yükselen şarkı, sanatçının toplama albümlerinde de yer buldu. Tekli, Kanada’ da 1985 yılında Altın olarak sertifikalandı. Klibi Londra’ da ve Los Angeles’ ta çekildi. Steve Barron tarafından yönetilen video, 1985 yılında MTV Video Müzik Ödüllerinde 5 ayrı dalda ödüle aday gösterildi. Bu dallar; En İyi Yönetmen, En İyi Özel Efektler, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Sinematografi idi.
Şarkı hiç ödül kazanamadı ama Adams’ ın en çok adaylığı olan şarkısı oldu. İngiliz oyuncu Lysette Anthony de videoda oynadı. Şarkı, müzik gruplarından Rage tarafından 1992’de, Lou Barlow tarafından 1993′ te, Novaspace tarafından 2003’te, Nil tarafından 2004′ te, Jorn Lande tarafından 2007′ de
ve Bananarama tarafından 2009′ da tekrar yorumlanmıştır.
” Do I Have To Say The Words ? ” adlı parçasının klibini ülkemizde çekmiştir. Sanatçının İstanbul’ da bir taksiye binmesiyle başlayan klip, İnönü Stadı konserinin görüntüleri eşliğinde devam etmekteydi. İstanbul’ un tarihi dokusunu yansıtan klipte Türk seyircisinin coşkusu da ekrana yansımaktaydı. Türkiye tarihinde bu konser ilk stadyum konseri ve o yılların en büyük konseriydi. Pakistan ve Vietnam tarihinde konser veren ilk Batılı sanatçı olduğu gibi, tarihteki ilk kaset – single formatında çıkan şarkı ( Head Of The Night ), bazı ülkelerin radyosunda en çok çalınan şarkı ( Summer Of 69 ), 90′ ların en ünlü şarkısı ( Everything I Do ), en başarılı Kanadalı erkek sanatçı, 1 milyondan çok satmış ilk Kanada albümü, içerisinden 5 üzerinde Top 15 hiti çıkan ilk rock albümü, bir senede en fazla Grammy’ e aday gösterilmiş Kanadalı gibi birçok önemli unvanı taşımaktadır. Adams’ ın turneleri de rekorlar kırmıştır. Eleştirmen Sylvie Simmons, onun canlı performansları için ” seyirciyi avuçlarının içine almakta ona yaklaşan kimse yok ” demiştir. Müziğe verdiği katkılardan dolayı, prestijli GGPA ödülü dışında, en son Florida’ da müzik ödüllerinde ” Yaşayan Efsane ” ödülü kazandı. Bryan Adams kariyeri boyunca 100 milyonun üzerinde bir satış başarısı elde etmiştir.
1991 senesi yapımı, başrollerde ünlü aktörlerden Kevin Costner’ ın oynadığı Robin Hood : Hırsızlar Prensi filmine de müziğini veren ( Everything I Do ) dünyaca ünlü bu rock şarkıcısını, henüz dinlemeyen varsa beğeneceğini düşünüyorum.