Rus Ekonomisi 2014 Krizini Tekrar Yaşayabilir

0

Haber Yorum

2018 yılının ilk on ayında Rusya’dan sermaye çıkışının net olarak 42,2 milyar dolar olduğunu ve bunun da geçen yılın aynı dönemine göre üç kat daha fazla olduğunu bildirildi. Bu, Rusya’nın 2014’ten beri gördüğü en büyük sermaye çıkış rakamı.

Rusya’nın artan petrol fiyatlarından elde ettiği ek gelirin neredeyse tamamı sermaye çıkışı nedeniyle dengelendi, VEB (Vnesheconombank, Dış Ekonomik Banka) baş ekonomisti Andrei Klepach da buna inanıyor.

“Ruble kurunun dinamiğine ve petrol fiyatlarının dinamiğinden ayrılmasına bakarsak, 50 $ ‘lık önceden tahmin edilen fiyatın karşısındaki mevcut petrol fiyatının varil başına 70 $’ dan elde edilen tüm gelirlerin var olduğunu görebiliriz. Andrei Klepach, bir başka deyişle, bu ekstra gelirlerin hiçbirinin Rus ekonomisine yerleşmediğini söyledi.
MGIMO Uluslararası Finans Departmanında profesör olan Valentin Katasonov, Rus işadamlarının Rusya Federasyonu’na karşı ekonomik yaptırımlar korkusuyla Rusya dışından başkentlerine yöneldiklerini söyledi. Uzman, “Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın Rus ekonomisine uygulanan saldırıları kaldıramazlar, çünkü bu tür şeyler servetlerinin küçülmesine neden olabilir.”

Uzman, Rus Merkez Bankası’nın Rus Rublesi’nin korunması ve istikrarını sağlamak için bankayı bağlayan Rusya Federasyonu Anayasası’nın 75’inci Maddesini hâlâ ihlal ettiğini belirtti. Bunun yerine, Merkez Bankası, enflasyon hedeflemesi politikasını sürdürmekte ve para birimi müdahaleleri yaparak ruble döviz kurunu sürdürmekten vazgeçmiştir.

Valentin Katasonov, “Bu, para biriminin Aralık 2014’te olduğu gibi tekrar çökmesine neden olabilir” dedi. Uzmana göre, sermayenin çıkışında üç bileşen var. “Öncelikle, bu, özel sermayenin net çıkışı, ikinci kısım ise yatırım gelirleri üzerindeki negatif denge – bu, Batılı alacaklıların kredilere faiz olarak aldıkları şeydir. Üçüncü kısım ise altın rezervlerindeki büyümedir.

“Hesaplamalara göre, bu bileşenler sermaye çıkışını yılda 100 milyar dolar yapıyor. Rusya Federasyonu Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina çok daha küçük bir miktar veriyor, ancak Merkez Bankası tahminleri blöften başka bir şey değil. Valentin Katasonov,  Sorunu düzenlemek için, sermayenin hareketini kısıtlamak gerekiyor.

Kaynak:Pravda