Rus Gazeteci: Kremlin’in mevcut politikası “serserilik”

0

Rus gazeteci Yuliya Latınina Türkiye’nin, Rus uçağının düşürülmesi öncesinde sınır ihlalleri konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimini uyardığını belirterek, Kremlin’in mevcut politikasını “serserilik” olarak niteledi.

ensonhaber.com’un haberine göreb Novaya Gazeta köşe yazarı olan ve 20’den fazla romanı bulunan ünlü gazeteci Latınina, “Echo Moskvi” radyosunda yaptığı “Giriş Kodu” adlı programda, Türkiye sınırını ihlal eden Rus savaş uçağına yapılan müdahale sonrasındaki Türk-Rus ilişkilerini değerlendirdi. Rusya’nın 80 ülkeden oluşan Batılı koalisyon yerine Esed ve İran’dan oluşan bir koalisyon içinde yer aldığını söyleyen Latınina, düşüncelerini şu şekilde aktardı.

KORKUNÇ RUS POLİTİKASI
“Yani kanlı diktatör Esed’i desteklemekten başka çıkarlarımızın olmadığı bir bölgede mevcudiyetimizi sürdürüyoruz. İslam dünyası ile savaş yürütüyoruz. Ayrıca İslam dünyası ile savaşı Batı ile ortaklaşa yürütmüyoruz. Türkiye ile de kavga ettik. Bravo! Bundan sonra, söylediğim gibi, bir Rusya gemisinin, bir Türk gemisini görüp ona ateş açabileceğini ve sonra Türk gemisinin bizi incittiğini söyleyebileceğini anlamalıyız, değil mi? Biz ‘Magnitsky listesindeki’ isimleri savunmaya hazır olduğumuz gibi, bu denizcileri de savunmaya ve onlar için 3. Dünya Savaşı başlatmaya hazırız. Çağdaş Rusya politikasının korkunçluğu budur. Bunun abartı olmasını ümit ediyorum.”

JEOPOLİTİK DEĞİL SERSERİLİK
“Bu arada, Sovyet döneminde, bizden gerçekten korkulduğunda ve dünyada gerçek bir savaş tehlikesi var iken bile bunu hiç kimse yapmamıştı. Bizim şu an yaptığımız jeopolitik değil, serserilik” diyen Latınina, Rus “Smetliviy” devriye gemisi ile Türk balıkçı teknesi arasında Ege Denizi’nde yaşanan olayda, teknenin bir savaş gemisine zarar veremeyeceği gerçeğini vurgulayarak, bu olay nedeniyle Türkiye’nin Moskova’daki askeri ataşesinin Savunma Bakanlığı’na çağrılmasını eleştirdi.

“Muhtemelen Rus gemisinin ekibi normal durumda değildi. Belki sarhoşlardı” diyen Latınina, “Demek ki ateş açmaya karar verdiler. Sonra ise başlarının belaya düşeceğini ve Rusya sahilinde değil, Ege Denizi’nde bulunduklarını, hapse atılacaklarını anladılar” dedi.

BARIŞ SARHOŞLARA EMANET
İstanbul Boğazı’nı geçen gemideki Rus askerin çevreyi füzeyle hedef aldığını hatırlatan Latınina, “Eğer Rus savaş gemisindeki sarhoş bir aptal, elindeki füzeyle kayarsa ve füze bir camiye doğru ateşlenirse, ne olacak? Ben şunu söyleyebilirim, Sovyetler Birliği bile Üçüncü Dünya Savaşı başlatılmasını sarhoş bir denizciye havale etmemişti” yorumunu yaptı.

Rus gazeteci Yuliya Latınina, Putin’in Türkiye ve Suriye politikalarını ağır bir dille eleştirdi.