Rusya da, Halk Oligark’ın Gösteriş İçin Yapmaya Çalıştığı Katedral’a Karşı Çıkıyor.

0

Kentin merkez parkında yeni bir kilisenin inşasını protesto eden Ural Dağları’ndaki binlerce Yekaterinburg sakini, projenin iptal edildiğini duyuncaya kadar nöbeti sürdürme sözü verdi.

Yekaterinburg Belediye Başkanı Alexander Vysokinsky ve yerel vali Yevgeny Kuivashev Perşembe günü inşaatı askıya aldı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘in anlaşmazlığı tartıştıktan sonra halkın fikrinin dikkate alınması gerektiğini belirten planlar üzerine bir anket düzenleme sözü verdiler.

Polisin yüzlerce gözaltı ve tutuklama arasında çatışmalara yol açan geçen hafta yaşanan olaylar, Rusya’da kiliseye karşı yerel aktivizmi tetikleyen yeni bir sivil toplum oluşturdu.

“Bu meydanın 275’inci yıldönümünde şehre bir hediye olduğunu hatırlatırım. Ve şimdi kentin 300. yıldönümünün arifesinde götürmek istiyorlar, ”eski Yekaterinburg Belediye Başkanı Yevgeny Roizman Perşembe akşamı askıya alınmasının açıklanmasının ardından 6.000 kişilik bir kalabalığa söyledi.

“Başkan, bu çatışmayı çözmesi gereken vali rolünü üstlendi. Ancak vali, parayı kendisine verilen bazı hizmetler için borç almak üzere kullandı. Katedralin inşa edileceğinden şüphem yok. Ama belki farklı bir yerde. ”

Kalabalık Belediye Başkanı Vysokinsky’yi “Ayıp!” Ve “İstifa!” Diye bağırdı.

Oligark istedi. Ortalık Karıştı.

Geçtiğimiz yıl en zengin Ruslar’ın Forbes listesinde 24. ve 25. sırada yer alan bakır oligarşi Andrei Kointsyn ve Igor Altushkin, parkta göletin ortasına 66 metre yüksekliğindeki St. Catherine Katedrali’ni inşa etmeye karar verdi.

Vali ve belediye başkanı alanı temizlediler. Ancak kent sakinlerine danışmadıklarını söylediler. Protestocuların hiç duymadığı bir anket belediye başkanının internet sitesinde Şubat ayında yapıldı. Siteye göre, kiliseye 3,107 kişi oy verdi, buna karşı sadece 192 kişi oy kullandı. Şehir nüfusu yaklaşık 1,5 milyon. Protestocular anket sonuçlarının hileli olduğunu düşünüyor.

Yekaterinburg sakinleri dinlenmelerini istiyor.

Protestoculardan biri “İnşaata başlamak için meydanın etrafına bir çit koyduklarında yalnızca bir anket olduğunu duyduk” dedi. “Zengin bazı adamlar ve bürokratlar istediği için kimsenin bütün ağaçları kesmesine izin vermemize imkan yok. Düşüncelerimizi dikkate almak zorundalar ”dedi. Yekaterina Lavtikova.

Protestolara katılan bir endokrinolog olan Sergei Filippenko, şehir merkezinde çok az sayıda parkın ve çok sayıda kilisenin bulunduğunu açıkladı.

“Bizden yaklaşık 500 metre, Aziz Catherine Şapeli ve Aziz Innokenty Kilisesi. Buradan yaklaşık 700 metre, Dökülen Kan Kilisesi ve hemen arkasında Yükseliş Kilisesi, sonra da metroyla Büyük Aziz John Chrysostom Katedrali var ”dedi. “Ama şehir merkezinde kaç tane park var? İki. Bu ve diğer şehrin gölü sularında Dinamo stadyumu tarafından. ”Çatışmanın ilk gününde, 13 Mayıs, kilisenin sponsorları protestoculara karşı profesyonel adamlarla karşı saldırı düzenledi. Bunlar, Altushkin’in sahip olduğu “Rus Bakır Şirketi” nin el ele dövüş okulunda eğitim görmüş erkeklerdi. Protestocuları polisin önünde dövüp, izledim ve hiçbir şey yapmadı. Bu sosyal medyada insanları çıldırttı. İlk gün yaklaşık 800 kişi geldi, fakat ertesi gün yaklaşık 2.000 kişi geldi. Üçüncü gün, yaklaşık 5000 protestocu – yeni bir rekor oldu.

Her gün protestolar barış içinde başladı. İnsanlar meydana geldi, şarkılar söyledi ve el fenerlerini cep telefonlarına yaktı. “Meydan içiniz!” Ve “Burası bizim şehrimiz!” Diye seslendiler. Gün batımına her yaklaştığında polis kalabalığı dağıtmaya çalışacaktı.

Perşembe akşamı, Putin’in müdahalesi ve Belediye Başkanı Vysokinsky’nin ayrılmasından sonra, insanlar şarkı söylediler ve meydanda dans ettiler, ağaçlarla kaplı cenneti tutabileceklerinden emindiler.

Göstericilerden biri annesine: “Anne! Anne, biz kazandık! Anne, üç günümü meydanda boşuna harcamadım! ”

Haber Ivan Zhilindir.

Ivan Zhilin, Yekaterinburg merkezli bir Rus gazetecidir. Halen Novaya Gazeta gazetesinde muhabirdir.