Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş açıklama

0

Rusya’ya ait bir savaş gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırısında bir askerin sırtında füze taşıdığı böyle görüntülenmişti.

Yayınladığı yazılı açıklamayla olay hakkında bakanlığın görüşünü duyuran Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Ankara bu olayı nedense provokatif ve tehdit şeklinde algıladı. Büyükelçimiz Türkiye Dışişleri’ne çağrıldı ve Türk tarafının kaygıları kendisine iletildi” dedi.

Rus sözcü, “Askeri gemimiz Tsezar Kunikov, İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında Montrö Anlaşması’nın bir tek maddesini dahi ihlal etmemiştir. Güvertedeki silahlı askere gelince… Tüm gemiler kendi güvenliği için uygun gördükleri önlemi almak durumundadır” ifadesini kullandı.

Rus savaş gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında gemideki bir askerin karadan havaya atılan bir füzeyi omzunda atış pozisyonunda taşıması üzerineRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Denizcilik-Havacılık-Hudutlar Genel Müdürü Burak Özügergin ile görüşen Karlov’a, Rusya’nın “provokatif hareketlerden vazgeçmesi gerektiği” mesajı verilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Mariya Zaharova, Rus savaş gemisi “Sezar Kunikov”un boğazdan geçerken Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hiçbir maddesini ihlal etmediğini bildirdi