Rusya İsrail’e bir şey diyemiyor, neden acaba?

0
 HABER-YORUM
Suriye krizinde zaman zaman Suriye hava saldırısı dışında pozisyon almayan İsrail, sanki Suriye krizinde oyun dışında gibi görünüyor.Aslında İsrail krizin çıktığından beri  içinde ama kendini iyi kamufle ettiği için gözükmüyor. Sadece sahada başarılı olamadığı durumlarda kendi çıkarlarına ters gelen gelişmeler olduğunda (dün olduğu gibi) uyarıcı müdahalelerde bulunuyor.Burada amaç krizde yönlendirici olarak yoluna devam etmek…Trump’la beraber ABD ile organik bağa giren İsrail, için Suriye mutlaka kontrol edilmesi gerekli bir ülke veya en azından onu rahatsız etmeyecek bir iktidarın olması  stratejisini izliyor.Bu krizde farklı olansa Rusya İsrail ilişkileridir. Rusya’nın eski başkanı ve şimdi ki başbakanı Metvedev Yahudidir. İsrail’in en sert kanadını oluşturan Aşkanaziler Rus Yahudilerdir. Bu bilgilerle eşliğinde Trump’dan saha fazla İsrail’ci ülke mevcut Rus yönetimidir.Bu çerçevede aşağıdaki haberi ve Rus yetkililerin açıklamalarını ayrıca dün Soçi’den çıkan sonuca göre tekrar  okuyun.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’deki Hmeymim hava üssü yakınlarında radardan kaybolan IL-20 model 15 kişilik askeri mürettebat taşıyan uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünü açıkladı. Bakanlık uçağın düşürülmesinden dolayı İsrail’i suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, sabah saatlerinde IL-20 model Rus askeri uçağının Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğunu duyurdu.

Bakanlığın ilk açıklamasında, Rus askeri uçağının içinde 14 asker bulunduğu belirtildi. Uçağın, Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssüne dönüşü sırasında Akdeniz üzerinde radardan çıktığı kaydedildi.

Bakanlık olayla ilgili yeni bir açıklamada daha bulundu. IL-20 model uçakta 15 kişilik askeri mürettebat bulunduğunu bildiren bakanlık, uçağı Suriye’nin düşürdüğünü açıkladı; ancak uçağın düşürülmesine İsrail’i neden olduğunu kaydetti.

İsrail’in sorumsuz davranışı nedeniyle 15 askerimiz öldü” denilen açıklamada, İsrailli pilotların Rus jetini Suriye hava savunma sisteminin olduğu yöne ittiği ifade edildi. Bakanlık, İsrail’in ise planlanan operasyondan sadece 1 dakika önce kendilerini uyardığını ifade etti. İsrail’in davranışlarının “planlanmış provokasyon” olduğunu ileri süren bakanlık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ancak bu süre savaş uçağımızın güvenli alana geçmesi için yeterli değildi. 15 askerimiz İsrail’in sorumsuz davranışları nedeniyle öldü. İsrail’in Suriye’deki davranışları provokasyona neden oluyor. İsrail ordusunun uçağımızı inişe hazırlanırken görmemesi imkansız.”

Uçak Suriye hava savunma sistemi tarafından vuruldu

Reuters’a açıklamada bulunan Amerikalı bir yetkili, söz konusu uçağın Suriye’nin hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğüne inandıklarını söyledi. Yetkili, Suriye’nin, İsrail’den gelen füzeleri imha etmek isterken kazayla Rus askeri uçağını vurmuş olabileceğini kaydetti.

Öte yandan Suriye’nin Humus ve Lazkiye kentleri ile sahil şeridinde pazartesi gecesi patlamalar yaşandı. Saldırıların seyir füzeleriyle gerçekleştirildiği ileri sürülürken, Suriye haber ajansı SANA, kentte bulunan sanayi kuruluşlarının hedef alındığını ancak hava savunma sistemlerinin füzeleri etkisiz hale getirdiğini aktardı.

Deniz tarafından gelen füzelerin kim tarafından fırlatıldığının bilinmediği kaydedilirken Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, füze saldırısının Akdeniz’de bulunan Fransa’ya ait bir fırkateynden yapıldığı iddia edildi.