Rusya Şimdi de Hindistan ve Brezilya’nın Seçimlerini Hedef Aldı

0

Sosyal Medya Platformlarında Dış Etki Senato İstihbarat Komitesi’nin bir oturumu sırasında Senato İstihbarat Komitesi Başkan Yardımcısı Senatör Mark Warner, Rusya’nın aktif tedbirlerinin sosyal medya ekosisteminin karanlık bir tarafını ortaya çıkardığını iddia etti. Warner, “Yanlış bilgi yayan bu benzer araçlar, hayatımızın diğer yönlerini olumsuz etkileyebilir.” dedi. Aynı zamanda Senato Hindistan Parti Yönetim Kurulu Eş-Başkanı olan Warner, ABD hükümetinin sosyal medyadaki bu tür etki operasyonlarını tespit etmek, izlemek veya karşı koymak için iyi bir konumda olmadığını söyledi.

Yine aynı oturumda, Oxford İnternet Enstitüsü’nde Internet Çalışmaları profesörü olan Philip N. Howard, Rusya’nın Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerdeki seçimlere müdahale etmek için medyayı hedef alabileceğini söyledi. Ancak Howard, iddiaları hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Medyasının, ABD’ninki kadar profesyonel olmayan ülkelerde bu durumun daha tehlikeli olabileceğini ifade etti. Zira bu tür müdahalelerin Macar medyasında da gerçekleştiğine dair açıklamalarda bulundu. Zira Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği bilinmekte.

Ayrıca Howard, ABD’nin demokratik müttefiklerindeki medya kurumları arasında büyük bir endişe olacağını, Rusların ABD’yi, özellikle önümüzdeki birkaç yıl içinde seçim yürütecek diğer muazzam demokrasiler olan Brezilya ve Hindistan’ı hedeflediğine inandığını söyledi. Önemli Rus etkinliklerinin tespit edilmesine rağmen, Hindistan ve Brezilya’nın öğrenmesi ve gelişmesi gereken medya kurumlarına ihtiyacı olduğunu vurguladı.