Rusya, “Türk Keneşi’ni Hazar’da Etkisizleştirmek İçin” Türkmenistan’ı Kullanıyor.

0

Haber-Yorum

Nazarbayev’in girişimi ile kurulan ve sessiz derinden çalışan “Türk Keneşi” İsmail Gaspıralı’nın “dil de fikir de iş de birlik” projeleri hayata geçirilmeye başlandı. Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ın da dahil olduğu bu girişimden rahatsız olan Rusya derinde derine Hazarda hamleler yapmakta gecikmedi.Avrasya Ekonomik İşbirliğinin şu anda istenilen sonuçları vermemesi üzerine yeni adımlar atmaya başladı.Türkmenistan gazının Azerbaycan’ın Tanap’ı ile Avrupa’ya gönderilmesi düşüncesi iki ülke arasında oluşturulan güvensizlik ortamıyla etkisizleştirildi. Hazar’ın  “göl olduğu” tartışmasıyla diğer ülkelerin buraya girmesi engellenmeye çalışıldı.Bu süreçte İran’la da işbirliğinde bulunan Rusya’nın son stratejisi Türkmenistan üzerinden bölge ülkelerinin ekonomik entegrasyonun sağlamak..Bunun işinde  Hazar Ekonomik İşbirliği projesi harekete geçirildi.

Detaylar haberde…

Hazar’a kıyısı olan ülkeler, Türkmenistan’da düzenlenen Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda buluştu

Türkmenbaşı Uluslararası Limanı kilit rol oynuyor
Türkmenistan, ticareti geliştirmek amacıyla ulaşım ve iletişim ağları açısından önemli yatırımlara imza attı.

Mayıs 2018’de açılan Türkmenbaşı Uluslararası Limanı, Türkmenistan’ın Hazar ülkeleri ve Avrupa’yla ekonomik ilişkilerini geliştirme yönündeki girişimlerini önemli ölçüde arttırdı. Şimdiye kadar 40 binden fazla yolcuya hizmet verilen limanda yaklaşık 6 milyon kargo taşındı.

Bölgenin küresel ekonomide öncü bir rol oynadığını ileten Kazakistan Ticaret Odası Başkanı Nuraly Bukeyhanov, “Hazar Bölgesi, Çin ve Güneydoğu Asya’dan Avrupa pazarına deniz yolu ihracatında kilit bölge. Avrupa Birliği ile Rusya arasında bazı yaptırımlar olduğu göz önüne alındığında, bu alternatif yolun büyük bir potansiyeli var. Büyük potansiyel de büyük bir ticaret cirosu anlamına geliyor.” açıklamasında bulundu.

Yatırım yaparken ekolojik dengenin korunmasına özen gösterildi
Türkmenistan Devlet Başkanı, Hazar Denizi’ndeki enerji kaynaklarıyla ilgili çalışma yapılırken ekolojik dengenin de korunması gerektiğine işaret etti. Bu konuda uluslararası standartlara uygun davrandıklarını belirterek geçen yıl inşa edilen Türkmenbaşı Uluslararası Limanı’nı örnek gösterdi.

Türkmenbaşı Denizi çok sayıda su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Limanın inşaatı sırasında çıkarılan toprak, su kuşları için 170 hektarlık yapay bir adanın yapımında kullanıldı.

“Hazar Denizi’nin turizm potansiyeli büyük”
Bölgenin turizm potansiyeline değinen Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği Genel Sekreteri Umberto de Pretto, “Bölge harika ve burayı geliştirmek sizin elinizde, ancak sürdürülebilir olarak geliştirilmesi lazım. Limanlar ve demiryolları arasındaki hareketleri koordine edebilir ve ticareti geliştirebilirsek, potansiyel çok büyük.” şeklinde konuştu.

Etkinlikte ‘Yenilikçi Teknolojiler Sergisi’ düzenlendi. Foruma davet edilen konuklar burada Türkmenistan’ın kültür ve geleneğini tanıma fırsatı bulduİkinci Hazar Ekonomik Forumu 2020’de, Rusya’nın Astrahan kentinde gerçeleştirilecek.