Rusya’nın “Büyük Avrasya Rüyasını” Gerçekleştirmeye Çalışan Gölge Adam Prof. Sergey Karaganov

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Xi’yi 6 Haziran 2019’da St Petersburg Eyalet Üniversitesi’nden çok samimi pozlar vermişlerdi.

Profesör Sergey Karaganov, Rusya’nın Avrasya gücü olmasında rol oynayan perde arkasındaki gölge adam…

Karaganov, Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksek Okulu’nda Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde dekan… Ayrıca Rusya Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanlığı’nın onursal başkanı…

Karaganov, AB’nin çözülme yolunda yavaş yavaş ilerlediğini savunuyor.O yüzden de AB “son derece verimsiz bir kurum” olarak değerlendiriyor. Karaganov ,Rusya-AB ilişkilerinin göreceli bir normalleşmeye doğru ilerlediğini gözlemliyor.

Bu  arada Brüksel koridorlarında aylardır tartışılan  şey. ABD Derin Devletinin Trump’ın maskaralıklarına daha ne kadar müsaade edeceği…

Nato Düşmansız Yaşamayamaz.

Karaganov: “Batı demokrasilerinin “düşman” olmadan nasıl var olacaklarını bilmiyorlar.” diyor. NATO’nun genel sekreteri Stoltenberg’in Rusya’yı “tehdid” olarak tanımlanmasının altında bunun yattığını söylüyor.

Rusya’nın Asya ile ticareti şimdiden AB ile ticarete eşdeğer olsa da, Avrupa’da yeni bir “tehdit” ortaya çıktı: Çin.

Çin hakkında Parlamentolar arası İttifak  ki Japonya, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere, Norveç ve İsveç’ten temsilcilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosu üyeleri geçen hafta bir araya geldiler.

Çin Rus ikilisi Batının Yeni Düşmanı

“Çin Komünist Partisi liderliğindeki” Çin, demokrasinin, insan haklarının ve neoliberalizmin  üçlüsü olan “Batı değerlerine” “tehdit” olarak değerlendirildi.

Rusya-Çin ikili “tehdidinde” yer alan paranoya idi. Büyük Satranç Tahtası çatışmasının yeni  taşlar: NATO ve Avrasya entegrasyonu idi.

Karaganov,  Rusya-Çin stratejik ortaklığını yorumlar iken “Pekin, Rusya’nın ABD’ye karşı stratejik gücü üzerinde güçlü bir destek bulduğu sürece, Moskova Çin’in ekonomik gücüne güvenebilir.”diyor.

Kırım referandumundan sonra Rusya üzerindeki Batı baskısının zirveye çıktığı zaman, “Pekin, Moskova’ya neredeyse sınırsız kredi teklif etti, ancak Rusya’nın durumu kendi başına götürdüğünü ” hatırlatıyor.

 Rusya-Çin’in Orta Asya’daki rekabeti terk etti.

Bu, rekabetin silindiği anlamına gelmez. Diğer Rus analistler, özellikle Çin’in zayıf ve egemen olmayan devletlerle ilişkileri söz konusu olduğunda, aşırı Çin gücü korkusunun hala devam ettiğini ortaya koyuyor. Ancak sonuçta, Karaganov gibi gerçek bir politikacı uygulayıcısı için “Doğu’ya dön” ve Çin ile stratejik entente, Büyük Satranç Tahtasında Rusya’yı tercih etti.Formülü hala önemli..

Karaganov, Rus DNA’sını otoriter siyasetten Sibirya’nın doğal kaynak zenginliğine kadar her şeyi dikkate alarak büyük bir Asya gücü olarak tanımlıyor.

Rusya, “onları birbirinden ayıran muazzam kültürel mesafeye rağmen Çin’in ortak tarih açısından yakın olduğunu söylüyor. 15. yüzyıla kadar her ikisi de tarihin en büyüğü Cengiz Han’ın imparatorluğu altındaydı. Çin Moğolları asimile ettiyse, Rusya onları kovdu, ancak iki buçuk yüzyıl süren teslimiyette birçok Asya özelliği içeriyordu. ”

Karaganov, Kissinger ve Brzezinski’yi “berrak stratejistler” olarak görüyor ve aksi takdirde “Amerikan siyasi sınıfı” önermelerine rağmen Çin’e karşı “yeni bir Soğuk Savaş” başlattığını eleştiriyor. Washington’un hedefini, ABD’nin Wallerstein’ın çökmekte olan dünya sistemimiz olarak tanımlayacağı şeyde hâlâ ileri üslerden kazançlı bir “Son Savaş” oynamak onu yıkacağını söylüyor.

Yeni Bağlantısızlar Hareketi
Karaganov, Rusya’nın bağımsız çizgisine karşı çok keskin – her zaman şiddetle veya küresel bir bölgesel hegemonyaya işaret eden her şey şiddetle karşı karşıya: Cengiz Han’ın soyundan İsveç’in Charles XII’sine, Napolyon’dan Hitler’e şiddet hep olmuş. Askeri ve siyasi alanlarda, Rusya kendi kendine yeterli. Arayacağı ve bulacağı pazarlara ve dış ortaklara ihtiyaç duyduğu ekonomik, teknolojik ve siber alanlarda değil. ”

Sonuç olarak, Rusya-AB uzlaşma hayali çok canlı, ancak “Avrasya tehdidi” altında.

 

Büyük Avrasya Kavramı

Putin’in Nüfuz Stratejileri -I-

Karaganov  Büyük Avrasya kavramını tanımlıyor: Çin ile “resmi olarak Pekin tarafından desteklenen çok taraflı, entegre bir ortaklık, çok taraflı devletler arasında eşitlikçi bir ekonomik, politik ve kültürel bağlantı sistemine dayanıyor” primus inter pares rolünü oynamak . Ve bu da “Avrasya kıtasının, yani Avrupa’nın batı uçlarının önemli bir bölümünü” içeriyor.

Büyük Satranç Tahtasındaki evrim bunu gösteriyor. Karaganov – doğru bir şekilde – batı ve kuzey Avrupa’yı “Amerikan direğine” ilgi çekici olarak tanımlarken, güney ve doğu Avrupa “Avrasya projesine eğilimlidir”diyor.

Bu çerçevede Rus rolü, “hizalanmamış ulusların yeni birliğinin garantörü” olarak “olası iki hegemonik gücü dengelemek” olacaktır. Bu, Bağlantısızlar Hareketi’nin çok ilginç yeni bir yapılandırmasını ima eder.

Bu yüzden Rusya’yı yeni bir çok taraflı, çok vektörlü ortaklığın destekçilerinden biri olarak tanışın, sonunda “Avrupa veya Asya’nın çevresi” statüsünden “kuzey Avrasya’nın temel merkezlerinden birine” geçin.Bu yeni bir çalışma olarak başladı.

Bakalım Dugin’den daha ileri aşamada olan Karaganov’un Büyük Avrasya rüyası tek adamlığını perçinleştirmek için uğraşan Putin tarafından hayata geçirilecek gibi göreceğiz.