sabah ışıltıları altında yürü… endişelerden uzaklaş …..

0

Kanada’dan bir hikaye….

Bugün mavi alevler kadar sıcaktı ve tüylerim ürpertiyordu. İçinde yürüdüğünüzde Jel gibi hissedilen hava vardı. Çok erken kalktım ve beynimin bir kısmı bana yatağa geri dönmemi ve diğer kısımdan – suçluluk içerisinde – “ Duff’unu bırak ve hareket et!” Dedi.

Ben de yaptım. Dışarı sıcağında ve sineklerin en kötüsünü savuşturmak umuduyla sabah 7’den önce gittim.  Ben çok sevindim.

Her zaman ormanda boyunda hiçbir şey olmadığına inanıyorsunuz, ancak gözlerinizi kapatmadan  tutarsanız, hayatınız her tarafınızda size hissettirir.  Düşüncelerinizi bir saniyeliğine düşünmeyi bırakırsanız neler olup bittiğini görürsünüz. Aniden, hayatın başka bir boyutunu algılar.

Kırsal kesimde yaklaşık 40 yıldır yaşadım. Hayatımda asla bu özel gösteriyi daha önce görmemiştim. Yere oldukça alçak gönüllü, uçan bir balıkçıl görmek için mavi gökyüzüne baktım.Onun bir ‘kuş bakışı’ vardı ve muhteşemdi. Uzaklaşmış bir çağa ait olan bu antik, antik dinozor.

Bir başkasının başka biriyle … ve diğeriyle uçtuğunu düşünün. On ikide! Birbiri ardına! Sanki hepsi tarlanın diğer tarafında bir aile toplantısı yapacakmış gibi. Çok şaşırdım, Eşime söylemek için eve döndüm. Paylaşmayı sevdiğimiz bilgi budur.

Yürümeye devam ederken, her gün, topraktaki çabalarını görüyorsunuz, örneğin ağacın kökündeki ölü odun parçaları gibi. Böcekler mükemmel bir ilerleme kaydetti, ama nasıl bir yuva yapacağını göremiyorum. Hava şartlarına çok açık. Sanki onun evinin verandasıyla gerçek yaşam alanından daha çok ilgileniyor gibi. Ama ben onun azimine hayranım. Hepimiz bu iş ahlakına sahip olmalıyız.

Sonra, genç bir kartal ağzından dışarı asılı bir dolu gagalı samanla uçtu. O nereye gidiyor? Açıkçası ev işlerini yapıyor.

Sonra, eski çiftlik evinin çatısında oturan, yalnız bir raket yükselten yalnız bir martı vardı, ama tüm arkadaşları sahilde kayalar üzerine istiridye atıyorlardı. Sınıf arkadaşlarının yemek masasında oturmasına izin vermeyeceği bir çocuk gibi, aslında üzgün görünüyordu. Onu neşelendirmeye çalıştım ama eminim martı kulakları sadece “Blah, falan, falan” dedi.

Eve dönerken kocaman sarı ve siyah bir kelebek bana eşlik etmeye karar verdi

Kısa bir süre sonra, böcek dünyası bir yürüyüş büfesi olduğumu fark etti. Bir geyik uçağım vardı, kahvaltı yapmama karar verdim. Bu zararlılar kafanıza sıfıra düşer ve senin küstah küçük kardeşin gibi davranır. Yüzüne dokunurlar ve bağırırlar, “Anladım!”, Sonra vızıldar ve tekrar tekrar … ve tekrar … ve tekrar. “Beni yakalayamazsın! Sana bir kere dokundum! Sana iki kere dokundum! ”

Neyse ki, bir rüzgar rüzgarı ondan kurtuldu. Ama başka bir böcek onun şirketine ihtiyacım olduğuna karar verdi. Şirket asistanı olarak bir defter tutan ve sizi randevularınıza ayıran helikopter asistanı gibi dikey bir şekilde uçan siyah bir böcek. O çok meşguldü, arkasından kaymamı fark etmedi.

Amcanın ambarının ambarındaki kırlangıçlar şimdi ortaya çıktı ve onlara Anne ve Baba’dan uçan dersler verildi.

Küçük sinek kuşlarının aileleri yuvalarında çok fazla zaman geçirdikten sonra besleyicilere geri geliyorlar. Yakında, yavrular uzaklaşacaklar. Her zaman söyleyebilirsin. Onlar gerçekten gergin görünen çok zayıf küçükler.

Bu sevimli küçük yaratıkların hepsi, genellikle görmezden geldiğimiz büyük hayatlara sahiptir.Onların gün planlamacıları bizimkine benziyorlar. Ama hayran olduğum bir şey var – yarın için endişelenmiyorlar; bizde buna geri dönmeliyiz.