Sabancı Suikastı’nın kilit ismi Yunanistan’dan istendi

0

Sabah Gazetesi’nden Ali Oktay’ın haberine göre. Türkiye, 19 yıl 11 ay sonra Özdemir Sabancı Suikastı’nın kilit ismi İsmail Akkol’u (43), Yunanistan’dan istedi. Yunanistan’ın başka bir suçtan şartlı tahliyeyle 5 ay önce serbest bıraktığı Akkol hakkında kırmızı bülten çıkaran Türk Adli makamları, 28 Mart 2017 tarihinde zaman aşımının dolacağını bildirdi. İsmail Akkol 1 yıl 3 ay 2 gün içinde Türkiye’ye iade edilmezse Sabancı Suikastı dosyası rafa kaldırılacak.

20 YILDIR YAKALANAMADI

İstanbul Ağır Mahkemesi DHKP/C’nin tetikçisi olduğu iddia edilen İsmail Akkol hakkında geçen hafta kırmızı bülten çıkardı.8 sayfalık kırmızı bülten istemli ‘İade Talepnamesi’nde çarpıcı ifadelere yer verildi. O tarihte geçerli 765 sayılı TCK’nın 146/1 maddesinde yer alan ‘Anayasal Düzeni Zorla Değiştirmeye Teşebbüs Etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iade talepnamesinde Sabancı Suikastı’nın nasıl işlendiği, İsmail Akkol’un çeşitli bağlantılar kurarak yurt dışına kaçtığı ve 20 yıldır yakalanamadığı belirtildi. Cezaevinde öldürülen suikastın bir numaralı ismi Mustafa Duyar’la İsmail Akkol arasındaki ilişkinin anlatıldığı iade talepnamesinde şu bilgilere yer verildi:

ÜÇ KİŞİNİN NASIL ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ANLATILDI

28 Eylül 1995 günü Mustafa Duyar ile İsmail Akkol, Maslak’taki İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı önünde nöbet tutan askerler Savaş Serdar Öztürk ile Tarkan Yağcı’yı şehit etti. Sanık Ercan (Kartal), ‘Sabancı Center İş Merkezi’nin krokilerini cezaevinde açık görüş sırasında İsmail Akkol ile Mustafa Duyar’a gösterdi. Bina hakkında Akkol ile Duyar’a bilgi veren sanık Ercan, hedefin Sakıp Sabancı ve binanın 25’inci katı olduğunu söyledi. 9 Ocak 1996 günü tabanca ve susturucularını bacaklarına bezle saran Akkol ve Duyar, eylemde kullanacakları elbiseleri giyerek Sabancı Center’e yaklaştı. Bu sırada telefonla Mustafa Duyar’ı arayan Fehriye Erdal şifreli sözlerle, “Annem evde, saat 10.00’da görüşürüz” diyerek bilgi verdi. Temizlik şirketinden geldiklerini kapıdaki görevlilere anlatan Mustafa Duyar ve İsmail Akkol binadan içeri girdi. Yemekhane bölümündeki asansörden 15’inci kata çıkan iki tetikçi, tuvalette bacaklarına sardıkları susturucuları tabancalarına takarak bellerine koydular. Fehriye Erdal ise 25’inci katta bulunan Sabancılara kahve servisi yaparak çevreyi kontrol ettikten sonra 15’inci katta Mustafa Duyar ve İsmail Akkol ile buluştu. Fehriye Erdal, Duyar ve Akkol’a 25’inci katta 7 kişinin olduğunu, sekreter ve Sabancı Kardeşlerden biri ile genel müdürün bir odada, Sakıp Sabancı ve diğer kardeşlerinin ise toplantı salonunda bulunduğu bilgisini verdi.

Kapıdan içeri giren İsmail Akkol, sekreter Ayşe Nilgün Hasefe’yi etkisiz hale getirdi. Odaya giren Mustafa Duyar ise önce Sakıp Sabancı’yı aradı. Sakıp Sabancı’yı bulamayan Mustafa Duyar da elindeki çantayı yere bırakarak Özdemir Sabancı ile Haluk Görgün’e 3’er kez ateş etti. Tabancayı çantasına koyan Mustafa Duyar, daha sonra odadan ayrıldı. İsmail Akkol ise suikasttan sonra ‘Kurtuluş Dergisi’ni telefonla arayarak eylemi, DHKP/C örgütü adına üstlendiğini açıkladı. Akkol, daha sonra çeşitli bağlantılar kullanarak yurt dışına kaçtı. İsmail Akkol, aradan 20 yıl geçmesine rağmen halen yakalanamadı.

DAVA, 28 MART 2017’DE ZAMANAŞIMINA UĞRAYACAK

İsmail Akkol’la ilgili iade talepnamesine, ‘yer gösterme, fotoğraf, video görüntüleri, maktullere ait otopsi raporları ve Akkol’un kimlik fotokopisi ile (CMK 250.Maddeyle görevli) kapatılan 9.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 7 Kasım 2013 tarihli yakalama emri de eklendi. Sanık İsmail Akkol hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Anayasal Düzeni Zorla Değiştirmeye Teşebbüs Etmek’ suçu nedeniyle kamu davası açıldığı, ancak suikastın işlendiği tarihten itibaren halen kaçak olduğu için davanın sonuçlandırılamadığı iade talepnamesinde anlatıldı. İade talepnamesinde, “Suç tarihi ve zamanaşımını kesen mevcut nedenler dikkate alındığında sanık hakkındaki dava, 28 Mart 2017 tarihinde zamanaşımına uğrayacağı anlaşılmaktadır” denildi. Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan Devleti arasında suçluların iadesine yönelik Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) ile Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Avrupa Sözleşmesi’nin( CİKAYAS) bulunduğu belirtilen iade talepnamesinde, “Türkiye AİHS’ne taraftır. Yetkili makamlarınız tarafından muvafakat verilmezse sanık iade işlemine konu olan suçu dışında kalan suçlardan yargılanmayacaktır. Ülkenizde olduğu belirtilen sanığın yargılanabilmesi için Türkiye’ye iade edilmesini talep ederiz” ifadeleri kullanıldı. Talepnamede İsmail Akkol’un suç ortağı olarak Fehriye Erdal da gösterilirken, cezaevinde infaz edilen Mustafa Duyar yer almadı. Fehriye Erdal’ın bir ay önce Belçika’da objektiflere