Saldırganların ikisi öldürüldü

0

ABD’nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentinde engellilerin hizmet aldığı bir sosyal hizmet binasına silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Çatışmada biri kadın, iki saldırgan öldürülürken, diğer saldırganın ise akıbeti hakkında bilgi verilmedi. Çatışmada bir polisin de yaralandığı öğrenildi.

‘Dünya Engelliler Günü’nde yapılan korkunç baskında ölenlerin sayısı 14’e çıktı. Saldırıda 17 kişi de yaralandı. Saldırının terörle bağlantısı araştırılırken polis öldürülen saldırganların isimlerini Syed Farook ve Tashfeen Malik olarak açıkladı.

Saldırının neden gerçekleştirildiği belirlenemezken bölgeye çok sayıda polis, özel harekat timleri ve ilk yardım araçları gönderildi.

Kaliforniya Eyaleti emniyet güçleri çatışmada öldürülen şüphelilerin isimlerini Müslüman kökenli ABD vatabdaşı Syed Rizwan Farook ve Tashfeen Malik olarak açıkladı.

ABD vatandaşı Farook’un San Bernardino Belediyesi’nde çalıştığını söyleyen Emniyet Müdürü, sosyal hizmetler kurumunda düzenlenen bir partiye katılan Farook’un partiden ayrıldıktan sonra binaya silahla geri döndüğünü ve içeridekilere ateş açtığını söyledi.

Saldırganların siyah bir araçla olay yerinden kaçtıkları belirtildi.Bir süre sonra saldırganların kaçtığı aracın yerinin tespit eden Özel Silah ve Taktik Timleri ve polis ekipleri ile araçtaki kişiler arasında çatışma çıktı.

FBI ise ‘Terör ihtimalini gözardı etmiyoruz’ dedi. Sözcü ayrıca saldırganların ‘askeri tip donanım ve kıyafetle’ görüldüğünü belirtti.

Kar maskeli ve uzun namlulu otomatik silahlı 3 kişi tarafından gerçekleştirilen saldırı ile ilgili ABD Başkanı Barack Obama da bilgilendirildi.