Sarı Yelekler Sorunu Çözemeyen Macron Suriye’de “Horozlanıyor.”

0

Haber Yorum

Aylardır Fransa’daki Sarı Yelekleri  Sorununu çözemeyen Macron klasik Napolyon taktiğini uygulamaya başladı. Napolyon Paris’de itibari düşünce hemen yenebileceği ülkeye savaş açar kahraman olarak Paris’e dönerdi.Bu taktik tüm devlet başkanlarının içeride sıkışınca sık yaptıkları bir yönteme döndü. Macron’da şimdi de benzer hamleyi Suriyede yapmaya çalışıyor.Ama bunu takan hiç kimse yok..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, silahlı kuvvetlere yönelik yaptığı yeni yıl konuşmasında ülkesinin 2019’da izleyeceği Suriye politikasına da değindi. Macron, “Dostumuz Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı bizi stratejik hedefimizden saptıramaz: Daeş’in kökünü kurutmak” dedi.

Macron, ABD’nin Suriye’deki yaklaşık 2 bin askerini IŞİD yenildiği gerekçesiyle çekme kararı vermesine rağmen, Fransa’nın 2019 yılında da Ortadoğu’ya “askeri açıdan angaje olmayı” sürdüreceğini söyledi. Fransa’nın Toulouse kentindeki askeri üste konuşan Macron, “Savaş bitmedi” ifadesini kullandı ve “Çekilmek için acele etmek hata olur” diye ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, çatışma bölgelerine hızlı şekilde müdahale edilebilmesi için bir Avrupa ordusu kurulması yönündeki arzusunu da yineledi.

Macron daha önce de ABD Başkanı Donald Trump’ı Suriye’den çekilme kararı nedeniyle eleştirmişti.

Fransa, Suriye’deki savaşa IŞİD’le mücadele için kurulan uluslararası koalisyon üyesi olarak 2015 yılında müdahil oldu. Fransa, IŞİD’le mücadele kapsamında bölgeye yaklaşık bin 200 asker gönderdi.

SDG’ye övgü

Macron, Toulouse’daki konuşmasında, Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de övdü. Fransa Cumhurbaşkanı, SDG’nin “İslamcı terörizme karşı kazanılan zaferlerde büyük rol oynadığını” söyledi.