Sarı Yeleklileri Fransız Basını “Farklı”, Dünya Basını “Farklı”Gördü.

0

Haber-Yorum

Ünlü Sarı yelekliler, siyah polisler, Fransız bayrakları,  ve alevleri içinde belli olmayan kalabalıklar. Önünüzde, Arc de Triomphe, Place de la République veya Eyfel Kulesi. Cumartesi günü, 8 Aralık Cumartesi akşamı, en büyük yabancı haber sitelerinden birinde gösterilen, “sarı yelekler”  görüntüleri hatırlattı. “Dördüncü hareket  sloganlar ve göz yaşartıcı gaz bir anda tanıdık Paris’te Cumartesi günü idi” , bu cümleler Washington Post’dan .

New York Times . “Fransa’daki hükümet karşıtı yürüyüşlerin dördüncü haftasında  Cumartesi günü şiddet olaylarını tekrar gündeme getirdi. Protestocular Paris’te araba yaktı ve dükkanların önündeki barikatları yıktı, isyancılara polis ise göz yaşartıcı gazla karşılık verdi ve kalabalığı kontrol etmek için tomalarla su sıktı,

Paris kuşatma altında bir şehir gibi görünüyor

Fransız basını dünkü olaylarda geçen haftaki gösterilerle arasındaki farkı bulmaya odaklandı. Cumartesi günü Le Soir için Fransız başkentinin “gerçekdışı” görünümünü vurguladı . “Harekete geçen 8.000 polisle , Paris kuşatma altında bir şehir gibi görünüyor. Anıtlar kapalı, Champ de Mars ve Trocadero, neredeyse çöl. Ahşap paneller vitrinlerin yerini almış.

Belçikalı gazetesi ise [Avenue Kleber] “bir helikopter  sürekli  uçtuğunu” haber yaptı. Yine Belçikalı Le Temps gazetesini Saint-Lazare istasyonu yakınlarında “Konser sirenleri neredeyse kesintisiz” .dedi.Hatta
Daha az sayıda gösterici de vardı:diyen  İçişleri Bakanı Christophe Castaner konuşmasını öne çıkardı.Bakan bölgede 125.000 kişiye , “hareketin başlangıcından bu yana en düşük katılım” dedi. New York Times Geçen Cumartesi , çevrecilerin küresel ısınmayı yavaşlatmaya yönelik politikaları desteklemeyi planladıkları iklim yürüyüşünü” 100 bin  insan katılmıştı dedi.

“Yeni bir Armageddonu önlemek zordur” , diyen ispanyol El Pais ,Ülke çapında 89 bin  bulan  polisinin”göstericileri dağıtmakta zorlandığını ifade etti.  New York Times analizinde , polis güçlerinin “Fransız başkentinde 12 zırhlı araçı daha çok silahlandırıldı” diye yazdı.

Marsilya, Nice ve Nantes gibi şehirlerde sessiz geçti Fakat günün ilerleyen saatlerinde, protestocuların geçici barikatlara ateş açtığı Bordeaux ve Toulouse’da çatışmalar patladı , ” dedi New York Times . Hareket, yurtdışına da yayıldı diye yazdı. Le Soir , Belçika’da Brüksel’de “sarı yelekler” gösterisinde 450 kişinin tutuklandığını söyledi . Hollanda’da, Lahey’deki Parlamento önünde toplanan yüz protestocuyu , BBC  haber yaptı.  La Stampa’ya göre İtalya’nın Ventimiglia sınırında yavaşlamalar olduğunu gündeme taşıdı.

Macron Gitmeli

Doğrudan “cumhurbaşkanına karşı” yöneltilen “öfke”
Yabancı basının manşetinde idi.  “Devrimin nefesi havada yüzüyor,”diyen Alman gazetesi Die Welt’in web sitesini bunu işledi. “Marie-Noëlle ve Stéphane’ın bahsettiği düpedüz devrim. kırmızı kapağı ve Frig şapkası giyen kişiler “yazdı. Le Soir genç kadın taleplerini ifade ederek, Rennes Paris’te iki göstericiyi karşılaştıklarını onların sadece ”  eşitlik ve kardeşlik ” istediklerini yazdı.

Özellikle, bazı medya ise   anti-Macron’cuydu. ” Fransa’da ” sarı yelekler “neden hala protesto ediyor? Nedeni Macron, ” Washington Post başlıklarından . Yazının devamında “Haftalık gösteri” sarı yeleklerin yönünü açıklığa kavuşturdu: doğrudan cumhurbaşkanına karşı” . BBC, hareketin desteğinin azaldığını Cuma günü yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre Sarı Yeleklilerin % 66 ‘da kaldığını ” kaydetti. Elysee’nin kiracısı Macronda  “kriz beraber % 23’e düştü . dedi.

Başbakan Edouard Philippe, devlet başkanının şu ana kadar sessiz olacağını söyledi.  El Pais uyarıyor : “Bu hafta başlarında cumhurbaşkanının konuşması göstericileri sakinleştirmeli dedi.  Angélique [bir protestocu] açıkça şunu söyledi: “Macron çok güvenilir olmalı, aksi takdirde ihtiyacımız olduğu kadar Paris’e geri döneceğiz”. dedi.