Saygı, Bazen Her şeydir…: Son Kale

0
Yönetmenliğini Rod Lurie’ nin yaptığı, yapımcılığını Robert Lawrence’ nin üstlendiği 2001 senesine ait olan film, David Scarpa’ nın, bir öykü tarzında yazılan romanının beyazperdeye aktarımıdır.
Senaristliğini yine Scarpa ile Graham Yost birlikte oluşturmuştur. Müzikleri, sektörün ünlü isimlerinden Jerry Goldsmith ve Dean Hall birlikte düzenlemiştir. Görüntü yönetmenliği koltuğunda Shelly Johnson oturmuştur.
Çekimlerde Dream Works Stüdyosu kullanılmış olup, piyasaya arzını UIP organize etmiştir. Dram – aksiyon tarzı olan filmde başlıca rolleri Amerikan Sinemasının ağır abilerinden olan Robert Redford ( General Eugene Irwin ), James Gandolfini ( Albay Winter ), Mark Ruffalo ( Yates ), Steve Burton ( Capt. Peretz ) ve Clifton Collins Jr. ( Cpl. Ramon Aguilar ) paylaşmışlardır. Amerikan ordusu üst düzey subayları arasında yaşanan psikolojik harp ve saygının, gösterilmeden önce kazanılması gerektiği olgusunu işleyen filmin bir başka özelliği de, tamamının tek bir mekanda cereyan etmesidir.
ABD ordusunun, en ünlü taktik uzmanı general  Eugene Irwin ( Robert Redford ), Körfez Savaşı ve Bosna ‘da gösterdiği üstün hizmetlerden dolayı ülkesinde kahraman olan ve orduda büyük saygı duyulan bir komutandır. Görev sırasında aldığı bir emri sorgulayıp insiyatif kullanarak yerine getirmez ve 8 askerin ölümüne sebebiyet vermekten on yıla mahkum olur. Hapishane Müdürü Albay Winter’ in emrinde, yüksek güvenlik sistemleri ile korunan Castle Askeri cezaevine getirilir. Haksızlığa uğradığını düşünse de, cezaya razı gibi görünür. Askeri kariyeri sona eren general Irwin’ in tek isteği, bir an önce bu süreyi doldurup eve dönmektir. Castle Askeri cezaevini kendine has sert güvenlik önlemleriyle koruduğu bilinen albay Winter, general Irvin’ nin, askeri kimliğine gizli bir hayranlık da duymaktadır.
Hapishanede bulunan bazı mahkumların general Irvin’ e derin bir saygıyla yaklaşması, müdür Winter’ i rahatsız eder ve bu askerleri alışılmışın dışında, sadist bir şekilde cezalandırır. Buna bir anlam veremeyen Irwin, araştırmaları sonucu, hapishane yönetimi ile ilgili hoş olmayan sonuçlar bulur. Albay Winter’ i görevinden aldırmak isteyen general Irwin, askeri yasalara göre hapishane müdürünün görevinden alınması için, hapishanenin kendi kendini kontrol edemeyecek duruma gelmesinin yeterli olacağını iyi bilmektedir. Müdürün haksız tavrı karşısında çaresiz kalan mahkum askerler, general Irwin’ in başlattığı taktikler ile komutası altına girerler.
Kısa sürede 1200 mahkumu organize eden general Irwin ve Albay Winter’ in arasında alışılagelmişin dışında, silahsız bir savaş başlar. Özellikle Redford ve Gandolfini ( TV dizisi The Sopranos da canlandırdığı Tony Soprano karakterinden Emmy ödüllü aktörü tanırsınız )’ nin performanslarından büyük keyif alacağınızı umar, iyi seyirler dilerim.