Şehir Hayatının Ormanları Balkon Bahçeleri ..

0

Günümüzde Dünya giderek şehirleşiyor. İnsanlar sadece doğayı, kent ormanlarında, parklarda veya evlerinin balkonlarında yaşamaya başladılar. Sunilikle gerçeklik arasındaki bu yeşil çizgi de kendimizi daha derin ormanların içinde nasıl bulabiliriz tekniği İrlandalı bahçe uzmanlarından sizin için derledik.İyi Okumalar

Bahçeniz bir posta pulu boyutundaysa ve sadece dışarı çıktığınızda bir alan hissi istiyorsanız, peyzaj uzmanı Gena Lorainne evde bakım uzmanı Fantastic Services (fantasticservices.com) ve Urban Design’ın ekim tasarımcısı Carolyn Dunster, aşağıdaki ipuçlarını takip edin

1. Ayna kullanın: Küçük bahçenize bir ya da iki ayna yerleştirmek, orijinal boyutunun iki katı gibi görünebilecek daha büyük bir alanın yanılsamasını yaratabilir. Bir aynayı konumlandırırken doğru noktayı seçin – görsel bir tehlike oluşturmayacağı bir yerde, güneşin yansıması sadece gözlerinize değil bitkilere de zarar verebilir. Lorainne, en iyi sonuçları elde etmek için biraz gölgeli bir alan seçin. Dunster, sınırınıza bir ayna yerleştirirseniz, alanı geri yansıtır, bu nedenle bahçenizin nerede bittiğini göremezsiniz, diye ekliyor.

2. Duvarlardan ve çitlerden faydalanın: Biraz parlaklık eklemek ve güzel kokularınızı yeşil alanınıza yaymak için en sevdiğiniz çiçekleri duvarlar ve çitler boyunca dikin. Lorainne, çiçek sepetleri asılmasında da harika görünebilir diyor.

3. Harmanlanma sağlayın: Dunster şöyle açıklıyor: “Yeşilin etrafını, çitlerimi ve kafesimi, yeşilliklerle çevrili olma izlenimi vermek için tırmanma bitkileriyle kaplamayı seviyorum ve tüm yıl boyunca yeşil kalan sarmaşık kullanmaktan mutluyum yaseminler, hanımeller ve mevsim renk ve parfümleri için tırmanma gülleri ile birlikte. “Kulübem bahçe mobilyalarımla aynı renkte boyanıyor – dikimimle harmanlanan ve her şeyin tutarlı ve koordineli görünmesini sağlayan bir zeytin yeşili, bu yüzden hepsi bir parçası Aynı boşluk ve sorunsuz bir şekilde birbirine karışır. ”

4. Farklı büyüklükteki bitkileri kullanın: Lorainne şöyle açıklıyor: “Farklı şekil ve büyüklükteki bitkilerin bulunduğu çeşitlendirilmiş küçük bir bahçe, daha geniş alan izlenimini verebilir. Bunun dışında, bu hile de bahçeyi daha görsel olarak çekici gösterir. ” Dunster şunları ekliyor: “Farklı büyüklükteki bitkiler dizisi, ekiminizi katmanlaştırabileceğiniz ve derinlik verebileceğiniz anlamına gelir, ancak tüm yüksek bitkilerinizi bir sınırın arkasına yerleştirmenize gerek yoktur. Yükseklikleri değiştirmek dikiminizin daha yoğun görünmesini sağlar. Verbena bonariensis gibi ince incecikli bitkiler, daha kısa çiçekli bitkiler arasında dokunmuş gibi durur – içlerinden arkadaki bitkileri görebilirsiniz. ”

 

5. Tırmanma bitkileri ekleyin: Bunlar, çok fazla yer kaplamadan bahçenize yükseklik katacaktır diyor Lorainne.

6. Bir çatıdan faydalanın: Büyüyen yeriniz kısaysa, daha büyük bir bahçe yanılsaması vermek için kulübenin üstüne çiçek ve yeşillik ekebilecek bir ‘yaşayan çatı’ oluşturmayı düşünün. Çatı ayrıca, daha fazla vahşi yaşamı çekmeye yardımcı olacak ve arsanın rahatlatıcı, doğal hissini geliştirmeye yardımcı olacak, Lorainne’ye göre. “Kulübenizin çatısını fazladan büyüyen bir alan olarak kullanabilirsiniz – bahçedeki örtüleri örtün veya örtünmek için bir rulo kır çiçeği satın alın – bu bahçenize birçok tozlaşan böcek çekecek ve sırayla kuşları getirecek, “Dunster öneriyor. Yeşil bir çatı sunmak, her ikisi de mümkün olsa da, her ikisi de mümkün olsa da, üçgen ‘tepe’ tarzı bir çatıya sahip olanlardan ziyade, düz bir çatıya sahip olan ‘tek’ eğimli çobanlarda (sadece bir eğimde) en iyi sonucu verir.

7. Basit tutun: Dikim şemalarını küçük bir alanda basit tutun – beş anahtar bitkinin seçilmesi ve çok sık görünmesini sağlayacak birçok bitki türü yerine tekrarlanması daha iyidir, diyor Dunster.

Uyumlu bir şekilde çalışan, birbirini tamamlayan, ancak şekil ve dokuya göre değişen renkleri olan bitkileri seçen bir renk şemasına sadık kalın – birkaç anahtar bileşen, birkaç dolgu çiçeği ve bazı yapraklar içeren bir çiçek demeti bir araya getirdiğinizi hayal edin.