Senatör Graham; “Suç Ortağı,Prens Selman”

0

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel’in, Senatoda yaptığı Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “Mümkün olan en yüksek seviyede Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Senatör Graham, Haspel’in sınırlı sayıda senatörle bir araya geldiği kapalı oturumun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İçeride duyduklarının “Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın sorumlu olduğu” yönündeki kanaatini pekiştirdiğini kaydeden Graham, bu konuda ABD Kongresi’nde güçlü bir duruş sergilenmesi gerektiğini belirtti.

‘Bin Selman ABD-Suudi Arabistan ilişkisinine zarar veriyor’

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ABD’ye güvenilir bir ortak olacağını düşünmediğini söyleyen Graham, “O ülke yönetiminde olduğu sürece Suudi Arabistan’a silah satışlarını destekleyemem. Ayrıca Yemen’deki savaş kontrolden çıkmış durumda” diye konuştu.

Suudi Arabistan’ın stratejik bir müttefik ve ABD-Suudi Arabistan ilişkisinin kurtarılmaya değer olduğunu belirten Graham, Veliaht Prensin, bu ilişkiye ciddi şekilde zarar verdiğini ifade etti.

Graham ayrıca, ortaya çıkan delillerin “açık” olduğunu ve Kongrenin buna göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.