Sergi “Havada”

0

Sanat, bilim ile tanıştıran, “Arjantinli sanatçı Tomas Saraceno’nun Paris’teki Palais de Tokyo’daki (06 Ocak 2019’a kadar) büyük eserlerinden oluşan devasa“ On Air ”sergisinde teknolojiyi buluşturuyor. Sergi, insanlar ve insanlar arasında polifonik bir koreografiye ev sahipliği yapan bir hareket olarak ekosistem olarak tanımlanmış. Örümceklerin havaya yayılmasından havalanmaya kadar, Saraceno’nun sürükleyici enstalasyonları, izleyicileri, müzik çalan ve havada yüzen şehirler gibi, bu tür olasılıkları düşünmeye zorluyor.

2008’den beri Saraceno, Berlin stüdyosunda örümceklerin dokunmuş habitatlarına araştırma yaptı. Bu sergi için “At-tent (ler) iyonları Webleri” başlıklı bir ekran, bireysel ipliklerin ve duyusal dünyaların yüzen bir manzara oluşturmak için birleştiği, farklı örümcek türleriyle iç içe geçmiş 76 adet melez örümcek / ağın heykelleri ile ziyaretçileri karşılıyor.

Saraceno, daha önce 2015 BM İklim Değişikliği Konferansı’nda Paris’teki “Aerocene” projesini sergiledi. Aerocene’nin bir versiyonu, sanatçının “havayı serbest bırakarak, fosil yakıtlardan arınmış, yeni yollar yaratmayı amaçlayan uluslararası ve çok disiplinli bir topluluk” olarak anılan serginin bir parçası. Bu alan, atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. “Kendin yap” ve “birlikte yap” projeleri ile sergi… ziyaretçilerin “fosil yakıtı sonrası bir dönemde nefes almayı ne hissettireceğini” düşünmeye davet ediyorlar?