Sihizm, ABD’de eğitim müfredatına giriyor.

0

ABD’de tahmini olarak 500.000 Sih yaşıyor. Ancak Amerikalıların %70’inden fazlası Sihizm hakkında bilgisiz. Bu nedenle FOX5NY’nin raporuna göre, ABD’nin New York eyaletindeki okullar, öğrencilere Sih dini ve geleneği hakkında eğitim vermek için müfredatlarında azınlık topluluğuna dair dersler ekleme kararı aldı.

Adı geçen medya raporuna göre, kar amacı gütmeyen bir Sih örgütü olan United Sikhs, New York Şehri Eğitim Departmanı ile işbirliği yaparak Sihler hakkında Amerikalı öğrencileri eğitmek için bu girişimi başlattı. Rapora göre adı geçen örgüt ve şehrin eğitim departmanı üyeleri beş ilçede beşinci ve altıncı sınıflar için yeni müfredatı kutlamak üzere Jamaika Queens’te bir araya geldiler.

United Sikhs örgütünün kıdemli politika danışmanı Pritpal Singh, örgütünün araştırmaları sonucunda Amerikalıların %70’inin Sihleri tanımadığını sonucuna vardıklarını ifade etti. Raporda, Amerikan öğrencilerin, bir çeşit düşmanlığı içeren zorbalık ve cehalete maruz kalan Sih sınıf arkadaşlarının hakkında fikir sahibi olmadıkları belirtildi. Singh, “Kim olduğumuzu, kökenimizin ne olduğunu, nereden geldiğimizi veya hangi ülkeden geldiğimizi bilmiyorlar.” diye açıklamada bulundu. Ayrıca Amerikalıların, Sihlerin Hindistan’dan geldiği gerçeğinin anlaşılmadığını sözlerine ekledi.

Sih sivil haklarını savunan toplum temelli bir örgüt olan Sikh Coalition’un yaptığı bir araştırmaya göre, Sih çocuklarının %67’sinden fazlası okullarında dinlerinden dolayı zorbalık yaşadıklarını ifade etmekte. Bazıları, türbelerin zorla çıkarılması da dahil olmak üzere, fiziksel şiddet olayları yaşadıklarını bildirdiler.

Müfredat resmi olarak Cuma günü açıklanmış olsa da aslında Eylül 2016’da bazı şehirlerde Sihizm üzerine derslere başlanmıştı. Geçtiğimiz öğretim yılının sonunda Sihlik, beşinci ve altıncı sınıfların %70’inde öğretildi. Ayrıca eğitim departmanı, önümüzdeki birkaç yıl boyunca müfredatın kalan okullara sunulmaya devam edilmesini planlıyor.

Yine geçtiğimiz yıl, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan National Sikh Campaign, Amerikalıları azınlık topluluğuna karşı nefret suçuyla başa çıkma konusunda bilgilendirmek için milyon dolarlık bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Bir ay boyunca “Biz Sihiz” reklam kampanyası, 14 Nisan’da toplumun kutsal bir günü olan Vaisakhi vesilesiyle örgüt tarafından başlatıldı. New Jersey, Indiana, Delaware ve Oregon olmak üzere dört Amerikan eyaleti, Nisan ayını Sihizm ayı olarak ilan ettiler.