Şimdi Snapchat ameliyatları başladı

0

Eskiden insanlar ünlülerin fotoğraflarını alarak plastik cerrahın ofisine giderdiler.Kendilerine Angelina Jolie’nin dudaklarını ya da Brad Pitt’in çene hattını istediği günler geride kaldı.

Şimdi, insanlar kendileri gibi görünmek istiyorlar.Yeni jenerasyon kendi resimlerini filtreleyip, güzelleştirdikleri hali gibi olmak istiyorlar.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından JAMA Yüz Plastik Cerrahisi’nde son zamanlarda yayınlanan bir makaleye göre, genellikle bir akıllı telefon uygulamasıyla düzenlenmiş kendi fotoğraflarını çeken ve fotoğraflarına daha çok benzemeyi isteyen bir yeni bir trend belirlediler.

Bu fenomene, “Snapchat dismorphia” olarak biliniyor. Bu durum, kişilerin benlik saygısı üzerindeki olumsuz etkisi ve obsesyon-kompulsif spektrumda sınıflandırılan zihinsel bir hastalık olan  dismorfik bozukluğunu tetikliyor.

“Bu, endişe verici bir eğilimdir, çünkü bu filtrelenmiş özçekimler genellikle ulaşılamaz bir görünüm sunar ve bu hastalar için gerçeklik ve fantezi çizgisini bulanıklaştırır” diyor.