Şirketlerin Salgın ’’Refleksleri’’

0

Korona virüsün ülkemizde görülmeye başlamasıyla beraber kamu kuruluşları ve özel şirketler salgını engellemek amaçlı bir dizi tedbirler alarak salgının yayılma hızını düşürmeyi amaçladılar. Özelikle hazır giyim sektöründe bulunan hemen hemen tüm markaların 19 Mart tarihinde aldıkları karar neticesinde fiziki mağazalarını kapatmışlardır. Tüm popüler markaların toplum ve işçi sağlığını önemseyerek aldıkları bu karar toplum tarafından beğeni ile karşılanmıştır. Bu kararlar neticesinde alış-veriş merkezlerinin doğrudan almadıkları ancak dolaylı yoldan kapatmak zorunda kaldıkları bir süreç neticesinde tekrardan hizmet vermeye başladıkları bu dönemde hazır giyim sektöründeki firmalar salgını en az zararla geçirmek ve yeni refleksler geliştirmek adına hangi aksiyonları aldıklarını inceleyeceğiz.

Ücretsiz Reklam “ Sosyal Medya’

Öncelikle şunu ifade etmek çok doğru bir tanım olacak ki 19 Mart günü sosyal medya ve kendi siteleri aracığıyla yaptıkları açıklama ile kapatma kararı alan her firma kendi adına çok büyük bir reklam yapmıştır. Tabi ki asıl amaçlarının reklam yapmak olmadığı bilinse de dolaylı yoldan sosyal medya etkileşimlerinden ve yorumları incelediğimizde reklam etkisi yaptığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca giyim atölyelerinde üretilen ve sağlık bakanlığına ücretsiz yada kar amacı gütmeden verilen maske, tulum ve korucu ekipman yardımlarının sosyal medyada duyurulması ile reklamlara çok bütçeler ayırmadan toplumun her kesimine ulaşmayı başardılar.

Fiziki mağazalarını kapatmalarının yanında merkez çalışanlarının bulunduğu devasa plazalarını da belli süre kullanmamak kararı ile evden çalışma türüne geçiş yaptılar. Daha öncesinde hiçbir hazır giyim firmasının merkez çalışanlarının evden çalışma refleksinin olmaması sebebiyle özellikle iletişim kanallarında sıkıntı yaşamlarına neden olmuştur. Ancak teknolojiden yararlanarak iletişim problemini çözen firmalarının evden daha verimli nasıl çalışılır tarzı araştırmalar yaparak personel verimliliğini en üst seviyede tutarak evden çalışmanın oluşturabileceği dezavantajları yok etmeyi amaçlamışlardı.

İnsan Sağlığı mı ?, Ekonomi mi ? Bütün Mesele Bu..

     Engel Tanımayan Satış Türü “ Online Satış’’

Fiziki mağazalarını kapatan hazır giyim firmalarının ürün satışı yapabildikleri tek mecra olan online satış ile müşteri ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladılar. Tabi ki hiçbir firmanın online satışı salgın dönemine uygun tarzda tasarlamadıklarından dolayı online satışını da askıya alan birçok firma olmuştur. Gerekli hijyen kuralları ve işçi sağlığını ön planda olduğu bir plan hazırlayarak online satışını kapatan firmalar tek tek hizmet vermeye başlamışlardır. Hali hazırda ülkemizde ve dünyada yükselen bir trend olan online alışveriş salgın dönemi ile beraber insanların alışkanlık haline getirmesi muhtemel bir alışveriş yapma kanalı olacaktır. Bu sebeple zaten hazır giyim sektöründe bulunan firmalarının strateji birimleri online platforma yapılması gereken yatırımları erken tarihlere çekilmesi yönünde üst yönetimlerine rapor hazırladıkları sektör içerisinde bilinen bir gerçektir. Hazır giyim firmalarının online alışveriş alışkanlığının toplum içerisinde yer edinmesi amacıyla indirimlerini sadece online alışverişe özgü kılması da online alışverişi cazip kılan başka bir etkendir.

Fiziki Mağazaların Açılma Sürecinde Tek Koşul “ Hijyen’’

Alışveriş merkezlerinin açma kararı almasıyla beraber hazır giyim sektöründe bulunan hemen hemen her marka mağazalarında hijyen kurallarına uygun aksiyonlar almışlardır. Mağaza girişlerine yerleştirilen dezenfektan noktalarının yanında ateş ölçümü yapılarak belli bir derecenin üzerindeki müşterilerin sağlık kuruluşlarına yönlendirerek salgının etkisini kırmayı amaçlamaktadırlar. Mağazalara girmek isteyen müşterilere maske takma zorunluluğu getiren firmalar belli bir müşteri yoğunluğuna ulaştıkları zaman müşteri girişini engelleyerek mağaza içerisinde sosyal mesafe kuralının rahat uygulanması yönünde bir aksiyon almışlardır. Çalışan personellerinin eldiven, maske ve korucu siperlikle çalışmasının yanında dinlenme sürelerine kişisel hijyen saati ekleyerek çalışanların kendi sağlıkları için hava almasını ve sağlığı için gerekli el yıkama ve maske değişmesini ön gören prosedürler devreye sokulmuştur. Müşteri ile direk olarak iletişimde olan kasa personellerini korumak amaçlı kasa noktalarına plastik bir ekipman aracılığıyla müşteri ile arasına mesafe konmuştur. Belli saat aralıklarla personellerinin ateş ölçümleri yapılarak ateşi yüksek bulunan kişilerin sağlık kuruluşlarına yönlendirmeyi amaçlamaktadırlar.

Neler Planlıyorlar?

Hazır giyim sektöründen hizmet veren firmaların Korona salgını ile beraber sürecin uzun bir süre yaşanacağını ön gören bilimsel açıklamaların yanında müşteri ve şirketlerin elde ettikleri alışkanlıkları da göz önünde tutarak stratejik planlamalar yapmaktadır.

  • Bu süreçte merkez ekiplerinin evden çalışmasının maliyetleri düşürmesi ile beraber uzun vade de merkez binasına yapılan yatırımların tamamen iptal edilerek iletişim kanallarına ve evden çalışan personellerinin motivasyon ve verimliliklerini yüksek tutacak planların devreye sokulması ön görülmektedir.
  • Online alışverişi tercih eden insan sayısının artmasının ön görülmesiyle beraber firmaların online alışverişe yatırım kaynaklarını büyük bölümlerinin aktaracağını ifade edebiliriz. Kendi kargo şirketlerini kurmak ve online alışverişi özendirecek kampanyalar gibi aksiyonlar alacaklardır.
  • Sosyal medya etkisini bu dönemde fazlaca gören hazır giyim sektöründeki firmalar hali hazırda kullandıkları sosyal medyalara daha fazla önem vererek sosyal medya birimleri kurarak şirketlerinin reklamlarını daha ucuza yapmayı şirket gelenekleri haline getireceklerdir.
  • Toplumda hijyene verilen önemi artması ile beraber bir müşterinin denediği ürünü başka müşterini denemek istemeyeceği gibi bir gerçeği gören firmalar akıllı mağaza konsepti ile hizmet vermeye daha fazla yatırım yapacaklardır. Böylelikle ürünleri fiziki deneme yerine ekran karşısında kendi üzerinde giymiş olarak görmek isteyen müşterilerin isteklerinin karşılama yönünde hizmet yatırımları yapacaklardır.