Siyah Çayı İçmenizin 10 Nedeni Var.

0

Siyah çay sindirimi artırır, kilo vermenize yardımcı olur, diyabeti önler ve hamile kalma şansınızı artırır.

Yeşil çay ve siyah çay arasındaki fark, yapraklarıdır, çünkü her ikisi de aynı bitkiden gelir.

Camellia sinensis, ancak yeşil çayda yapraklar daha taze ve oksitlenmiş ve fermente edilmişse, sadece ısı ile geçirilir. lezzet daha yoğun ve tıbbi özelliklerini biraz değiştirir. Siyah çay da buzlu çay şeklinde ve mükemmel sunum için servis edilebilir.

Siyah çayın  faydaları:

1. Erken yaşlanmayı önler
Siyah çay, tüm hücrelere fayda sağlayan antioksidanlar açısından zengindir, aşırı oksidasyonu önler, daha iyi hücresel oksijenasyona izin verir ve sonuç olarak hücreler daha uzun süre sağlıklı kalır.

2. Sindirimi kolaylaştırır
Siyah çay, tam bir mideniz olduğunda harika bir tedavidir çünkü doğrudan sindirim sistemine etki eder, sindirimi kolaylaştırır ve vücudu arındırır.

3. İştahınızı azaltır ve kilo verir
Bir fincan siyah çayın düzenli olarak tüketilmesi iştahı ve metabolik sendromla savaşmaya ve belini iyileştirmeye yardımcı olan tatlı yeme arzusunu azaltır. Siyah çay iştahı azaltır ve metabolizmayı hızlandırır, ancak bunun için daha az yağ ve şekerle dengeli bir diyet yemek ve meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, tohumlar ve balıklar açısından zengindir. Ayrıca her gün 30 dakika yürüyüş gibi fiziksel aktivite yapmak da gereklidir.

4. Diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olur
Siyah çayın hipoglisemik bir etkisi vardır ve pankreatik hücreler üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle diyabet veya diyabet öncesi iyi bir yardımcıdır.

5. Hamile kalma şansını artırır
Günde 2 bardak siyah çay içmek, düzenli olarak, bir kadının her adet döngüsünde hamile kalma şansını artırır. Bu nedenle çift bir çocuğun gelmesi için hazırlanırken, kadının düzenli olarak siyah çay tüketmesi önerilir.

6. cildi temizlemeye yardımcı olur
Cildin altına siyah çay uygulamak, akne ve cilt yağlarıyla savaşmanın iyi bir yoludur. Çayı hazırlayın ve hala sıcakken, tedavi etmek istediğiniz alanın üzerine bir gazlı bez veya pamuk ile uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve sonra yüzü yıkayın.

7. Düşük kolesterol
Siyah çay ekstresi, muhtemelen safra asidi yeniden emiliminin inhibisyonuna bağlı olarak kolesterol metabolizmasında bir artışı teşvik eder ve metabolik sendromu önlemek için kullanılabilir.

8. Ateroskleroz ve kalp krizini önler
Siyah çay, kardiyovasküler sistemin koruyucuları olarak bilinen flavonoidler açısından zengindir, tromboz riskini artıran aterosklerotik plakların oluşumundan sorumlu olan LDL kolesterolün oksidasyonunu önler.

9. Beyni tetikte tutar
Siyah çayın bir başka yararı da beynin uyanık kalmasıdır çünkü çayın kafein ve L-theanine vardır, bu da bilişsel performansı geliştirir ve uyanıklığı arttırır, bu nedenle kahvaltıda veya öğle yemeğinden hemen sonra mükemmel bir seçimdir. Etkisi, alımından 30 dakika sonra ortalama olarak fark edilebilir.

10. Kanserin önlenmesine yardımcı olur
Kateşinlerin varlığından dolayı, siyah çay da kanseri önlemeye ve savaşmaya yardımcı olur ve bunun hücreler üzerinde DNA taşıma etkisi ve tümör hücrelerinin apoptozunun indüksiyonu nedeniyle olabileceğine inanılmaktadır.