Siyah, yeşil çaydan bıktınız mı? Şimdi mavi çayı dene

0

Yeşil çay ve siyah çay yaygındır, ama mavi çayı denemeye ne dersiniz? Mavi çay size iyi bir tat vermekle kalmaz, aynı zamanda pek çok sağlık yararı sağlar.

Teabox.com’un kurucusu ve CEO’su Kausshal Dugarr, mavi çayın sağlığa faydalarını şöyle sıralıyor:

* Antioksidan özellikler: Mavi çayı içmenin en önemli faydalarından biri, çok fazla antioksidan içeriyor olmasıdır.Bu güçlü biyo-bileşikler, vücudun toksik olan ve erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur.

* Anti-diyabetik özellikler: Yemekler arasında alınan bir mavi kelebek çayı, diyetten ve düşük kan şekerinden glikoz alımını engelleyecektir. Çaydaki antioksidanlar aynı zamanda vücudun diyabet hastalığına eğilimli olduğu enfeksiyon riskini azaltmasına yardımcı olur ve ayrıca kalp sağlığınız için de iyidir.

* Saçlar için, cilt: Bir fincan mavi çayın içindeki antioksidanlar saç ve cilt için harikadır. Bu çay ayrıca, cildinizi ve saçlarınızı erken yaşlanmaya karşı koruyarak harika görünmesini sağlayan birçok vitamin ve mineral içerir.

* Beyin aktivitesini güçlendirir ve güçlendirir: Mavi bezelinin nootropik olduğu kanıtlanmıştır. Bu, beyni yenilediği ve aktiviteyi ve işlevi artırdığı anlamına gelir. Bu size enerji verir ve harika hissettirir.

Çay Vakfının Kurucusu Çay Uzmanı Rishav Kanoi, ise

* Anksiyete ve depresyonu tedavi eder: Bu günlerde anksiyete ve depresyon hâkim durum haline gelmiştir.Stres seviyeleri genç nüfusun çoğunda depresyona neden olan artmıştır. Yapılan çalışmalara göre, mavi çay stresi azaltabilir ve anksiyete bozukluğu belirtilerini azaltabilir.

* Güzelliği büyütür: Mavi bezelye çiçeği cilt yaşlanmasını önleyen cilt için mükemmel olan anti-glikasyon özelliklerine sahiptir. Dahası, mavi çayın kollajen oluşumunu arttıran ve cildin esnekliğini hızlandıran bazı flavonoidleri vardır.

* Kanser riskini azaltır: Mavi bezelye çiçekleri zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların vücudun hücrelerine verdiği zararları en aza indirdiği bilinmektedir. Hücrelere verilen hasar ne kadar az olursa, tüm kanser türlerinin riski o kadar az olur.

* Diyabet tedavisi: Bir araştırmaya göre, clitoria ternatea yaprağının sıçanlarda diyabetin azaldığı bulunmuştur.Temel olarak glukoz alımını gıdalardan engeller. Tip II diyabetin tedavisi için çok yararlıdır.