Socar Gürcistan’da Elini Giderek Güçlendiriyor.

0

SOCAR Georgia Gas şirketi (Gürcistan’ın devlet petrol şirketi SOCAR’ın Gürcistan’a bağlı kuruluşu), Gürcistan’daki gaz dağıtım projesinin bir parçası olarak, 2018’nin sonlarında Gürcistan’ın Telavi bölgesinde gaz dağıtımını yapan Telavgas LLC’yi devraldı.

SOCAR, yeni devralımın, SOCAR Georgia Gas tarafından Gürcistan’da bir gaz dağıtım şebekesinin yönetimine yönelik geniş çaplı bir projenin parçası olarak son yıllarda uyguladığı genişleme politikasının bir devamı olarak görülüyor.

SOCAR yetkilisi “Kurumsal strateji açısından bu varlıklar, ülkedeki tek bir gaz dağıtım projesinin bileşenleridir.” dedi. ” Tiflis hariç tüm Kakheti bölgesi ile Gürcistan’ın çoğu bölgesinde gaz dağıtım operasyonlarının kapsamını genişletti.”

SOCAR, Azerbaycanda  dogalgazı yabancı firmaların desteği olmadan Gürcistan’a kendi fonlarıyla ihraç ediyor. Ayrıca, Gürcistan, SOCAR’ın ve yabancı şirketlerin katılımıyla da Şah Denizde de Azerbaycan gazını alıyor.

Halen, SOCAR, Gürcistan’ın en büyük doğal gaz, petrol ve petrol ürünleri sağlayıcısı… SOCAR’ın iştirakleri ülkenin gaz dağıtım sistemlerinin genişletilmesi ve modernizasyonu, SOCAR markası altında dolum istasyonlarının geliştirilmesi ve Gürcistan’ın dünya pazarlarına Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri tedarik eden Kulevi Karadeniz Limanı’nda bir petrol terminali yapımıyla da uğraşılıyor.