Socar’ın Star Rafinesi 19 Ekimde Açılıyor.

0

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’ın sahip olduğu STAR rafinerisinin resmi açılış töreni 19 Ekim’de yapılacak. STAR rafinerisinin tüm üretim kapasitesine Ocak 2019’da ulaşacağı bildirildi.

10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olan STAR Rafineri, faaliyete geçtiği sırada Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünleri ihtiyacının yüzde 25’inden fazlasını karşılayacaktır. Türkiye tarafından verilen ilk yatırım teşvikiyle belgelendirilen STAR Rafinerisi, sonunda ülkenin dışa bağımlılığını azaltacak.

2011 yılında temeli atılan STAR Rafineri, Aliağa Yarımadası’nda 2.400 hektarlık bir alanda yer almaktadır. Rafineri, SOCAR Türkiye’nin entegre enerji çözümleri ve değer zincirinin en kritik bileşeni olarak devam ediyor.

Rafineri de1,6 milyon ton nafta, 5 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 300.000 ton LPG, 160.000 ton kükürt ve diğer ürünler üretilecek.

Rafinerinin inşaatı, Técnicas Reunidas (İspanya), Saipem (İtalya), GS Engineering (Güney Kore) ve ITOCHU’dan (Japonya) oluşan çok uluslu bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor.

2008 yılında kurulan SOCAR Türkiye, resmi adıyla “SOCAR Turkey Enerji A.Ş.”, dünyanın en köklü petrol ve doğal gaz şirketlerinden SOCAR’ın bir üyesi.

2020 yılında gerçekleştirilecek toplam 19,5 milyar dolarlık yatırım hacmi ile SOCAR Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısıdır. Benzer şekilde, SOCAR’ın Türkiye’deki grup şirketleri, yani Petkim, STAR Rafineri, Petlim Konteyner Terminali ve Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Azerbaycan’ın bugüne kadar tek bir ülkeye yaptığı en büyük yatırımı temsil ediyor.

SOCAR, Bakü, Azerbaycan merkezli, tamamen devlete ait bir ulusal petrol şirketidir. Şirket, Hazar Denizi’nin Azerbaycan kesiminde kara ve denizden petrol ve doğalgaz üretmektedir.

SOCAR, Azneft (petrol ve doğal gaz üreten ve kıyıya ihraç eden işletmeler), Azerikimya (kimyasal işletmeler) ve Azerigas (ülkede üretilen gazın dağıtıcısı), petrol ve gaz işleme tesisleri, hizmet şirketleri ve jeofizik ve sondaj operasyonlarında yer alan tesisler.