Spor, Kast “Sorununu” Çözebilir Mi?

0

Hindistan’daki kast sistemine göre kast mensupları iş, eğitim gibi alanlarda kota sistemine tabi tutulmakta. Bu kota sistemine göre, her kast grubuna belirlenen sektörlerde kota sistemi uygulanmakta. Son günlerde de büyük tartışma konusu olan alt kastlardan sayılan Tarifeli Kastlar ve Tarifeli Kabileler kota oranlarının artırılması ve hükümettin kendilerine daha fazla güvence temin edilmesini talep ediyorlar. Ülkenin gündemini teşkil eden bu konu üzerine ise The Wire, “Krikette, Hindistan kota sistemine ihtiyaç duyuyor mu?” diye bir rapor yayınladı. Bu rapor üzerine ise yakın zamanda emekliliğini duyuran Hindistan kriketçilerinden Mohammad Kaif, Hint kriket takımında azınlıkların bulunmadığına dair bir suçlamada bulundu.

Kaif, Hindistan kriket takımının kast tabanlı bir kota sistemine ihtiyaç duyup duymadığını sorguladı. Ayrıca Kaif, Test statüsüne (Kriket sporunun en uzun şekli ve en üst seviyesi) iliştirilmesinden bu yana Hindistan için oynayan azınlıkların sayılarını sorgulayarak analiz çalışması yürüten bir medya kuruluşunun raporuna işaret etti. The Wire’ın raporunda, Hindistan’ın Test kriketini oynamaya başlamasından bu yana, ülke adına oynayan 290 oyuncudan sadece 4 tanesinin Tarifeli Kastlardan ve Tarifeli Kabilelerden (ST) oynadığını söylüyor. Ki bu sayının nüfusa göre oranlandığında 70 olması gerekmektedir. Raporun devamında Dalit ve Müslüman oyuncuların sayısının da çok az olduğuna dair bilgiler mevcut.

Rapor, Güney Afrika kriketiyle karşılaştırmalar da yapmakta. Güney Afrika’nın milli takımında, azınlık oyuncularının oyunun tüm düzeylerinde yetersiz temsil edilmesine karşı koymak için en az altı siyah kriketçinin yer alması gereken bir kota sistemi kurulmuş. Bununla birlikte, rapora göre 1970-80’lerde Hint Test kriket takımının yaklaşık yarısı Mumbai, Chennai, Delhi, Bangalore, Haydarabad ve Kalküta gibi altı şehirden gelmekteydi. Ancak, bu altı şehrin payı son yıllarda istikrarlı bir şekilde %40’ın altına düşmüş.

Kaif ise bu rapora karşılık, gazetecilerin veya medya kuruluşlarından kıdemli editörlerin kaç tanesinin Tarifeli Kast veya Tarifeli Kabilelerden olduğunu sorguladı. Ayrıca sporun, kast ayrımcılığının başarılı bir şekilde önünü kesen ve oyuncuların kapsayıcılığıyla oynadığı belki de tek alan olduğunu söyledi. Bununla birlikte, gazetecilerin bu tip raporlarla nefret yaydığını vurguladı.