Spotlight: Amerikan Devleti Ve Toplumunun İçine Tutulan Işık

0

Şimdi bir ülke düşünün 18.yüzyılda kurulmuş.Bu ülkenin geçmişine bakalım.16.yyda Avrupa’da ortaya çıkan Katolik kilisesine karşı olan ayaklanmanın sonucunda Martin Luther in etkisinde bir reform hareketi gerçekleşti. Bunun sonucunda bildiğimiz Protestanlık mezhebi  çıkmış oldu. Protestanlık Avrupa’da Almanya ve yakın çevresi dışında çok etkin olamadı.Tam bu dönemde de coğrafi keşiflerin sonucunda ortaya çıkan yeni bir kıta ve bu kıtada yeni bir yerleşim. Bu kıta herkesin bildiği Amerika’dan başkası değil. Günümüzdeki Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşunda Avrupa’dan göç etmiş olan Protestanların çevresinde kurulmuştur. Bundan şunu anlıyoruz ki ABDnin temelinde din çok önemli bir yerde bulunuyor.

İzlediğim bir filmde Amerikadaki kasabaları anlatan çok güzel bir replik geçiyordu.”Amerikan kasabasının iki önemli sembolü vardır.Biri dalgalanan Amerikan bayrağının yanındaki adliyeler, diğeriden haçın altında birleşen topluluğun merkezi olan kiliseler.” Işte bu replikten de anlayacağınız Amerikanın temel iki yapıtaşı var adalet ve din.

Şimdi bu iki temel yapıtaşından birinde çatlaklarsa açığa çıkarsa ne çıkar.İnsanları korkutmamak için usta çağrılır.Çatlağın üstüne sıva yapılır.Yani örtbas edilir.Bugün anlatacağım filmde bu duvarlarda yaşanmış bir çatlağın hikayesi.

Filmimiz bir biyografi aslında.Belkide çoğu kişinin haberlerde okuduğu bir film.Üstünden uzun süre geçtiğinden çoğu kişi bu yaşananları unutmuş olabilir. Film 1970-1982 yılları arasında Boston’da yaşamış olan 70 rahibin, kiliseye giden küçük çocuklara yaptıkları cinsel tacizlerin haberini 2002 yılında yapan ve o dönemde çok sansasyonel etki oluşturan bir hikayeyi anlatıyor. Filmin ismi “Spotlight” The Boston Globe’da bulunan bir ekibin ismi. Bu ekip araştırmacı gazeticilik denilen  ülkemizde neredeyse hiçbir gazete de bulunmayan bir işi yapıyorlar. Günümüzde haberler araştırılmadan kesinleşmeden hemen paylaşılıyor ve bu yüzden aşırı bir bilgi çöplüğüne sebep oluyor. Hangi haber gerçek hangisi yalan bilgi diye ikilemde kalmanıza sebep oluyor. Kısacası beynimiz çöp oluyor. Araştırmacı gazeticilik günümüzde karşılaşmadığımız uzun metrajlı bir haber yazma işi aslında. Bu haberi yazmak belki bir ay, belki 6 ay belki de seneleri bulabiliyor. Ama bu haberler yayınlandığı zaman işte asıl etkiyi o zaman oluyor. Bunu filmi seyrettiğiniz zaman daha iyi b anlayacaksınız.

Konuya geri gelirsek.Amerika’daki Katolik kilisesinde  çalışan rahiplerin yaptığı taciz skandalları açığa çıkar. Fakat  koyu katoliklerin tepkisinden çekinmelerinden dolayı  ve kilise zarar göreceğini düşünen bürokratlar,yargıçlar, bu olayları örtbas ederler.Bunların sonucundada rahipler dahada sapıtır.Bu taciz skandalı nasıl çıkar, derseniz küçükken bir rahip tarafından tacize uğrayan bir çocuk büyünce başka kimsenin bu gibi olayı yaşamaması için dava açar. Bu davanın etkisiyle 400 kişi daha dava açar ve büyük bir yaygaraya sebep olur. Yargıç ve Savcılar bu olayın daha çok sıkıntı yaşatmasını engellemek için ilk kurbanı sustururlar. Fakat iş işten geçmiş olur.Bunun üzerine Boston Başpiskoposu Papa tarafından yanına çağırılır. Görüşmeden sonra olay birden biter. Ta ki The Boston Globe’un başına yeni bir editor atanmasıyla.Bu editörümüz Yahudi olan Marty Baron sayesinde statükoyla derdi olan biri tarafından tekrar gün yüzüne çıkar.Yeni editörümüz bu davanın incelenmesi için “Spotlight” ekibini görevlendirir.  ekip bu davayı araştırdıklarında, ilk başta birkaç rahibin sadece bu işte olduğunu düşünürler.Fakat işin içine girince daha garipleştiğini ve tabiri caizse ne kadar pisleştiğini öğrenirler.

İnsan bu filmi seyrederken çok sinir oluyor. İnsanların en yumuşak olan yerlerinden biri olan dini herkes her kesim kendi çıkarları adına kullandığını ve bunun nasıl dile getirilmediğini düşünmeden edemiyorsunuz.Belkide insanlar birinin konuşmasını sadece bekliyorlardı. Susmanın çözüm olmadığını taki biri konuşana kadar anlayamadıklarındandır.

Spotlight filmi konusuyla oyunculuklarıyla size bu hisleri çok iyi şekilde aktarıyor. Film 4 Oscar adaylığı ve 2 Oscar kazanarak çok iyi bir etki bırakıyor ve adını tarihe yazdırıyor. Filmin yönetmenliğini Tom McHarty üstleniyor. Filmi nana oyuncuları Spotlight ekibimiz oluşturuyor.Bunlar; Mark Rufallo, Micheal Keaton, Rachel McAdams, Brian d’Arcy James. Onlara yardımcı olarakta Liev Schreiber ve John Slatter’yi görüyoruz.

Çevrenizdeki insanlarada güvenirken bir kere değil birden çok düşünün hele de işin içinde kendi çocuklarınız varsa. Şimdiden hepinize iyi seyirler.


Not:En sondaki videomuz bu yazı yazıldıktan sonra nelerin olduğunu anlatmaktadır. İsterseniz inceleyebilirsiniz.