Suriye Krizindeki Yeni Soru “Covid19 mu?, İşid mi? Tehlikeli.”

0

16 Nisan’da Suriye’nin güneyindeki Daraa kenti yakınlarındaki bir gerilla gücü tarafından bir yolda pusuya düşürüldükleri için üç Suriyeli rejim savaşçısı öldürüldü ve ikisi daha yaralandı.

Sonraki günlerde, üst düzey istihbarat subayı da dahil olmak üzere rejim yanlısı yedi asker aynı bölgede pusuya düşürülerek katledildi.

Toplamda, iki gün süren şiddetli çatışmalardan sonra 32 Suriye askeri öldürüldü ve iki petrol rafinerisi hasar gördü.

Suriye rejiminin sıkı kontrolü altında olduğuna inanılan bölgelerdeki bu saldırılar, 2017 yılında uluslararası bir askeri çaba ile büyük ölçüde yenilen en meşhur Cihadi grubu olan Irak İslam Devleti ve Suriye tarafından gerçekleştirildi.

Fakat benzer bir şey, sınırın öteki tarafında, batı eyaletleri terörist grubun kana susamış yönetiminin çöküşünden bu yana en ilkel saldırıları ve intihar bombalamalarını gördüğü Irak’ta da yaşanıyor.

Irakta  da İşid Katliam Yapmaya Devam Ediyor.

Uyuyan hücrelerde yıllarca hayatta kaldıktan sonra, sözde İslam Devletinin kalıntıları şimdi yeni lider Amir Muhammed el-Mevle’nin altında yeniden düzenlendi ve tekrar yükselmek ve şiddetli halifeliğinin geri dönüşünü gerçekleştirmek için yeni bir terör s dalgası başlattılar.Suriye ve Irak’ta..

Yeni Düşman Covid 19

Yetkililerin ve uluslararası uzmanların söylediği gibi, bunun temel nedenlerinden biri, Batı Irak’taki ekonomik ve güvenlik çabalarını büyük ölçüde felç eden ve aynı zamanda Suriye’nin güneyindeki ve doğusunda COVID-19 hızla yayılıyor.

Suriye rejimi ordu askerleri, 5 Şubat 2020’de Suriye’nin kuzeybatı İdlib eyaletindeki Uzun Touqan köyünde ilerled.

Bu arada, hastalık bölgede yayılmaya devam ediyor, savaşın yıktığı Suriye’de daha da ağır toplumsal çöküş ve zulüm yolunu artıkça artıyor.

Irak’ta tırmanış

Irak’ta İŞİD saldırıları son haftalarda katlanarak arttı.

Irak’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde en az üç güvenlik görevlisinin yaralandığı Cihadi grubuyla bir intihar bombacısının yaralandığı bildirildi. Bundan sadece birkaç gün sonra, İŞİD 2 Mayıs’ta Bağdat’ın 125 km kuzeyinde Samarra şehrinde silahlı bir saldırı gerçekleştirerek en az 10 Irak askerini öldürdü.

Iraklı yetkililer bunun terör grubunun aylar içinde en koordineli ve kanlı saldırısı olduğunu iddia ettiler.

Irak’taki Kürt özerkliğinin başbakan yardımcısı olan Kübad Talabani, İlişkili Basına İŞİD faaliyetinin yükselişine atıfta bulunarak “Bu gerçek bir tehdit” dedi.

“Kuzeyde bizi öldürüyorlar ve yakında Bağdat’a vurmaya başlayacaklar.”

Bu arada, ABD liderliğindeki koalisyon, Irak’ta varlığını sürekli olarak azaltarak Mart ayı sonunda ülkeye konuşlanan personel sayısını Irak kuvvetlerine eğitim veren 7.500 uzmana bıraktı.

Bunun üzerine, çok sayıda rapora göre, son zamanlarda görülen koronavirüs yayılımı, Irak’ın ülke genelinde başarısız olan güvenlik uygulamasına büyük bir darbe vurdu. Katı karantina önlemleri nedeniyle görevler için görevlendirilen Irak askeri personelinin sayısı en az% 50 azaltıldı.

Covid 19 Irak’ta Sahaya Hakim Oldu.

Ülkedeki COVID-19 yayılımının nispeten az .. 7 Mayıs itibariyle Bağdat, 2.480 teyit edilmiş vaka ve 102 vaka bildirdi.

Dahası, merkezi hükümet ile Kürt özerk bölgesi arasındaki bölgesel anlaşmazlıklar nedeniyle güvenlik durumu hızla kötüleşiyor ve bu da ülkenin Suriye ile sınırlanan kuzey ve batı bölgelerinin çoğunda kolluk kuvvetlerini etkili bir şekilde felç ediyor.

ABD istihbarat raporlarına göre, bu arada, sadece Irak’ta İŞİD kısa süre önce 2.500-3.000 savaşçıyı seferber etmeyi başardı. ABD terörle mücadele ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan diğer tahminler, İŞİD’in Suriye ve Irak’ın ıssız bölgelerinde hâlâ 14.000 ila 18.000 arasında savaşçıya sahip olabileceğine inanıyor.

Çölün karşısında

Suriye rejimi, genellikle sadece Şam’da olmak üzere, genel popülasyonda günlük 100 koronavirüs testinden daha fazlasını yapmamakla birlikte, sadece 45 doğrulanmış COVID-19 vakası ve 3 ölüm rapor etmiştir.

Bununla birlikte, Mart ortasından bu yana, Şam rejimi kontrolü altındaki tüm illerde  sokağa çıkma yasağı hayata geçirildi.

İŞİD militanları derhal Mart ayı sonunda güneyde, özellikle Daraa eyaletinde yeni bir şiddetli saldırı kampanyası başlattılar. 7 Nisan’da, üst düzey Baas Partisi yetkilisi Silwan al-Jundi’nin Suriye iktidar partisinin kuruluşunun 73. yıldönümünde öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendiler.

Başarı, Daraa’da belirsiz bir şekilde mevcut olan rejim güçlerine daha fazla pusu teşvik etti. Washington merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, bu eylem terör grubunun Güney Suriye’deki varlığını yeniden ortaya koyma arzusunu işaret ediyor.

Ancak İŞİD, ülkenin doğu sınırındaki Irak’ın çöllerinde giderek daha aktif hale geliyor – açıkçası, güvenlik boşluklarından istifade etmeyi ve bölgenin petrol sahalarının kontrolünü tekrar ele geçirmeyi dört gözle bekliyor.

Daraa ve  Humus’taki yeni İŞİD saldırıları Fırat Nehri üzerindeki Deyr-i Zor’a giden yolları gösteriyor.

Irak istihbaratına göre, militanlar çölde hatırı sayılır bir hareket özgürlüğüne sahipler – Nisan ayında grup, Batı Irak’taki gerilla savaşını güçlendirmek için Suriye’den Irak’a kadar bir dizi hapishane boşaltarak 500 savaşçıyı yeniden konuşlandırmayı başardı .

Suriye-Irak bölgesinde güvenlik durumu ve kolluk kuvvetleri kötüleştikçe, İŞİDs, Iraklı yetkililerin dediği gibi, hızlı bir şekilde terör bombalı saldırı ve suikasttan daha organize, sofistike saldırılara geçtiler.