Suriye Milli Ordusu Fırat’ın Doğusuna Doğru İlerliyor

0

Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu Amerikan güçlerinin çekilmesinden sonra Türk askerleriyle birlikte Suriye’nin doğusuna konuşlanmaya hazırlanıyor. Savaşçıların bir sözcüsü, kendilerine bağlı güçlerin Menbiç hattına konuşlanmaya başladığını söyledi.

Bu arada Suriyeli bir Kürt yetkili, Amerika’nın çekilmesinin ardından Türkiye’nin olası bir operasyonuna karşı Kürtler’in idaresindeki bölgeleri korumak için yardım arayışı içinde olduklarını belirtti.

Üst düzey Kürt yetkili, “Bu ülkenin iyiliği ve istikrarını koruyabilecek kim varsa onunla çalışmaya hazırız” dedi.

Ahmed, Ruslar, Suriye hükümeti ve Avrupa ülkeleriyle görüştüklerini kaydetti ancak başka ayrıntı vermedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilmenin yavaş ve Türkiye’yle koordine halinde olacağını belirtmiş, takvim vermemişti. Türkiye de, Amerikan askerlerinin çekilmesiyle “otorite boşluğunun” oluşmamasını teminen iki ülkenin koordinasyon halinde olduğunu kaydetti.

Kürtler’in öncülüğündeki güçler, uluslararası koalisyonun desteğiyle, Suriye’nin kuzeyi ve doğusunun büyük kısmını IŞİD’in elinden geri almıştı. Türkiye, PKK’yla bağlantılı olduğu gerekçesiyle YPG’yi terörist olarak niteliyor.

Pentagon sözcüsü Sean Robertson, Suriye’den çekilmeyi içeren kararnamenin imzalandığını açıkladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif güçlerin sözcüsü Yusuf Hamud, kendilerine bağlı savaşçıların silahlarıyla birlikte, Amerikan askerlerinin bulunduğu Kürtler’in idaresindeki Menbiç kentinin cephe hattına konuşlanmaya başladığını söyledi.