Suudi Arabistan İran’a karşı PKK uzantısı PJAK mı destekliyor?

0

Suudi Arabistan başkanlığındaki Arap Şeyhler, PJAK’a ve Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) terör örgütlerine irana karşı savaşması konusunda mali destek verdikleri iddia edildi.
PKK nın iran uzantısı olan PJAK’ın silahlı terörist grubu, Amerika, Avrupa, İran ve Türkiye’deki terörist grupların kara listesinde. Terörist eylemlerine devam etmek için, bu grup para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve gasp ve kaçırmanın yanı sıra bölgedeki bazı ülkelerin katkılarına da büyük ölçüde bağlı yaşıyor.

İran Körfezi devletleri, özellikle Suudi Arabistan, İran’ın batı sınırlarını güvensiz hale getirmek ve çatışmaları İran’a yaymak için bu gruba defalarca katkıda bulundu.

Aslında, PJAK,  tamamen finans, bilgi, askeri ve medya alanındaki yabancı yardımlara bağımlı yaşıyor. Suudi Arabistan’ın İran’a olan yaklaşımıyla ilgili olarak, özellikle Suudi Arabistan’ın Kraliyet Prensi Muhammed bin Salman döneminde Pjak ilişkileri arttı. Irak’taki bağımsızlık referandumunu desteklemek (yalnızca İsrail’in desteklediği) Suudi’nin İran’ın toprak bütünlüğünü ele geçirme politikasını benimsedi.

Suudi yetkililer, büyük Kürdistan kurma fikrinin İran, Irak ve Türkiye’nin ideallerini yıkacağına inanıyor, bu nedenle Suudi Krallığı Kürdistan’ın bağımsızlığını destekliyor ve Kürdistan devletinin oluşumuna vurgu yapıyor. ABD’nin yanı sıra İsrail rejimi de  PJAK’ı İran’a karşı destekliyor.

Seymour Hersh (New Yorker dergisi gazetecisi), ABD ve İsrail’in PJAK’a 400 milyon dolar mali yardım sağladığını açıkladı.

Ayrıca, Beyaz Saray’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Ulusal İnceleme’deki makalesinde, Huzistan, Belucistan ve İran’ın Kürdistan’daki ayrılıkçı hareketlere destek içeren Ulusal Strateji makalesinde açıkça İran’a yönelik üç strateji  belirledi. PJAK, İran’ın kuzeyindeki Kürt haklarını koruma bahanesi altında  terörist faaliyetlerde bulunuyor.